Повернутись до змісту

Світлі душі театру

Алла Підлужна

Книга ця написана актором, тож особливо відчувається в ній щирість. Це - спогади, і, як завжди в такому літературному жанрі, тут є присмак ностальгії, тим паче, що згадуються чудові українські актори київських театру ім.І.Франка та театру ім.Лесі Українки.

Комаров О.В. "Театральні спогади. Оповідання". Київ, КМЦ "Поезія", 2001, при сприянні РЕАЛ БАНКУ (м.Харків).

Олег Комаров, заслужений артист України, актор Національного театру російської драми ім.Лесі Українки - з акторської родини; його мати, засл.арт.України Ганна Ніколенко, була актрисою театру ім.І.Франка, грала ролі в чергу з Н.Ужвій. Людей, яких називаємо леґендами театру, Олег Комаров знав з дитинства, спілкувався з ними, бачив у побуті і на сцені. Подумки, в пам'яті він повертається у ті далекі часи повоєнного Києва, на старовинну вулицю Ольгінську, де мешкали актори-франківці, і через сприйняття дитини постає в уяві чималий пласт життя цілого мистецького покоління. Якими були на сцені Микола Братерський і Віктор Добровольський? Якими своєрідними акторськими рисами відрізнялися Михайло Пилипенко і Петро Пастушков? А етюди про Катерину Осмяловську, Дмитра Мілютенка, Миколу Яковченка! Все написано із захватом і любов'ю. У спогадах про Аркадія Гашинського Олег Комаров називає його сучасним Дон Кіхотом, і всі, хто знав Аркадія Євгеновича, погодяться з цим, а про Віктора Цимбаліста автор каже: "совість театру" і проти цієї характеристики ніхто не буде заперечувати. Згадує він і про Ніну Заручинську, режисера, яка працювала з багатьма київськими акторами і Володимира Бохонка - радіорежисера, якого добре знали і любили актори і слухачі, а талановиті радіовистави, зроблені ним, продовжують жити в українському радіопросторі.

В розділі "Світлі душі театру", йдеться про акторів театру ім.Лесі Українки. Комаров переконаний, що Віктор Халатов - "чарівник сцени", а Олексій Таршин мав у душі особливе тепле світло, яким міг обігріти всіх, хто його оточував, і світло те неначе переливалося через рампу зі сцени до глядачів. Валентин Дуклер третину свого творчого життя віддав роботі перед мікрофоном. Олег Комаров згадує про їхню спільну радіопрацю. Театральний суфлер - фігура, що традиційно супроводжувалася безліччю акторських байок. Таким же постає зі сторінок спогадів Комарова і Яків Блікштейн, суфлер російської драми.

Окрім публіцистичних начерків, О.Комаров пропонує "Театральні оповідання", де використав власний театральний і людський досвід. Його художні висновки прості і зрозумілі, та в цих нехитрих оповідках вражає щирість людини і переконливість митця.

Повернутись до змісту