Мистецька хроніка
Пішла від нас Світлана Іванівна Степаненко
Фахівець із бездоганною репутацією, людина широкого світогляду, чистого сумління і почуття високої відповідальності за свою справу і за людей, з якими працювала, відкрита до явищ та постатей української культури. В ці турбулентні часи вона мужньо тримала в хорошій формі свою студію «Кінематографіст», створену років 30 тому. Можна тільки здогадуватись, чого їй це вартувало. Та вона належала до тих, хто вмів працювати всупереч обставинам. Світлана Іванівна як продюсерка підтримувала цікаві ідеї, сама їх продукувала. Для молодих режисерів вона була й учителем, готовим завжди підтримати і допомогти. Вражав її творчий неспокій та постійний креативний стан. Вона прагнула закарбувати у фільмах усе те, що мало мистецьку чи історичну цінність. Після того, як побувала на відзначенні 10-річчя журналу «Кіно-Театр» в Галереї мистецтв Національного університету «Києво-Могилянська академія», де експонувалась виставка іконопису і співав гурт «Божичі», з’явився чудовий документальний фільм про «Божичів». Коли вона задумала стрічку про Івана Франка, я порадила їй звернутися до Романа Горака, директора Меморіального будинку-музею Франка у Львові. Вийшов якісний, інформаційно багатий фільм. На жаль, через пандемію вона не змогла показати новий твір – «Конотопську битву» за сценарієм Богдана Жолдака. Справа честі для тих, хто з нею працював, – провести ретроспективу фільмів її студії в Будинку кіно та укласти каталог фільмів. Її, ерудованого й енергійного фахівця, українському кіно дуже не вистачатиме.
Лариса Брюховецька
Почалась робота над стрічкою про авіаконструктора Ігоря Сікорського
Український режисер Сергій Чеботаренко за спортивну драму «Пульс» отримав дві нагороди – найкращий фільм та найкращий режисер – на американському фестивалі Flathead Lake International Cinemafest (FLIC). Це стрічка про нашу сучасницю, українську параолімпійську чемпіонку Оксану Ботурчук. Нині режисер працює над розробкою повнометражного фільму про Ігоря Сікорського, американського авіаконструктора з Києва, творця перших літаків та гелікоптерів.
Юрій Гармаш має намір зняти «Тисяча снопів вітру»
Він запропонував версію сценарію на основі розповідей Івана Миколайчука. Її підтримали, а далі, завдяки Українському культурному фонду, з’явилась можливість здійснити підготовчу роботу до фільму. Продюсер Ігор Савиченко залучив драматурга Павла Ар’є. Мотором, звичайно, був сам Гармаш... Незабутньою стала поїздка в Чорторию (рідне село Миколайчукове) та на Івано-Франківщину. У підсумку народився сценарій авторства Юрія Гармаша та Павла Ар’є. На мій погляд – надзвичайно вдалий.
(Зі статті Сергія Тримбача, 23.02.2021)
Знайдено ще один утрачений фільм
Центру Олександра Довженка вдалося повернути в Україну ще один німий фільм – «Кіра Кіраліна» (режисер Борис Глаголін, 1927). Стрічка прибула до фонду з Німеччини та буде реконструйована для показу в 2021 році. Тривалий час її вважали втраченою, але 2020 року науковцям Центру вдалося розшукати збережені копії в каталогах відразу двох фільмофондів – «Національного кіноархіву – Румунської синематеки» та Федерального архіву Німеччини. На запити Довженко-Центру німецька сторона надала плівку з фільмом для сканування, а Румунія погодилася оцифрувати свою копію власноруч.
З нагоди ювілею Лесі Українки
Міністерство культури та інформаційної політики 10 лютого запустило сайт з нагоди 150-річчя від дня народження Лесі Українки та мистецький проєкт «Леся Українка: 150 імен». На сайті 150imenlesi.org з’являтиметься інформація про заходи, які впродовж 2021 року відбуватимуться під егідою Міністерства та Державного агентства з питань мистецтв та мистецької освіти. А Український інститут книги до цієї дати видав 14 томів творів Лесі Українки. Це повне академічне зібрання творів геніальної української письменниці. Електронну версію книг у вільному доступі для завантаження викладено на сайті Інституту.
Переможці – «Verba» і «Атлантида»
9 березня 2021 року оголошено лауреатів Національної премії України ім. Тараса Шевченка. У номінації «Театральне мистецтво» нагороду отримали Сергій Маслобойщиков (автор інсценізації, режисер-постановник, художник-сценограф), Наталія Рудюк (художник костюмів), Олександр Бегма (композитор) за виставу «Verba» за мотивами драми-феєрії Лесі Українки «Лісова пісня» Національного театру імені Івана Франка. У номінації «Кіномистецтво» лауреатами стали режисер Валентин Васянович та художник-постановник Владлен Одуденко з ігровим фільмом «Атлантида».
«Тарас Бульба та його сини»
До 200-річчя Миколи Васильовича Гоголя в Україні визрів один із наймасштабніших проєктів вітчизняного кіно, в якому повинні були взяти участь такі світові зірки, як Жан Рено, П’єр Рішар, Міла Йовович, Олексій Петренко, Лариса Кадочникова. Кіношедевру не судилося здійснитися, але залишився сценарій кіноепосу, який наприкінці минулого року вийшов у видавництві «Саміт-Книга» за підтримки Департаменту суспільних комунікацій КМДА. Сценарій – це лицарський триптих, створений народним артистом України, режисером Віктором Гресем за мотивами творів Миколи Гоголя з використанням народних легенд, билин, байок, переказів і казок.
Вийшов у прокат документальний фільм «Евакуація»
Майже сім років на сході України йде війна. Фільм «Евакуація» – про унікальну систему евакуації поранених бійців, завдяки якій врятовано десятки тисяч життів. Хто створив цю систему? Як і чому саме таку? Як за лічені години відбувається евакуація? Люди, які мають відповіді на ці питання, продовжують свою надважливу справу і роблять усе, щоб рятувати життя. Режисер фільму – Євген Тітаренко.
Повідомлення сайту НСКУ
«Війна в Україні»
Блогер зі Швейцарії Le Grand JD 14 березня випустив документальний фільм «Війна в Україні». Його мета – розповісти світові про російську агресію в Україні. Це єдина війна, яка нині активно ведеться на Європейському континенті, розповів Le Grand JD. Він переконаний: європейці не мають забувати про те, що відбувається на Донбасі. Головними героями фільму стали українські захисники, які рятують від агресії Росії не лише власну країну, а й, зрештою, усю Європу. За два дні на ютубі фільм переглянуто понад 500 тисяч разів. Мова стрічки – французька.
Джерело: Le Grand
Онлайн-довідник українських фільмів
На сайті Держкіно з’явився онлайн-довідник, що містить дані про українські стрічки різних періодів, починаючи від «Запорізької Січі» Данила Сахненка 1911 року. Окрім інформації про фільм та кадрів до нього, база включає оцифровані титри до майже 20 % стрічок. Наразі онлайн-довідник охоплює 2157 фільмів, 12 713 кінопрофесіоналів, 384 компанії-виробника українського кіно. «База національних фільмів України» доступна на сайті Держкіно за посиланням: https://usfa.gov.ua/movie-catalog.