Мистецька хроніка
100 кінодокументів з архіву українського німого кіно – в онлайн доступі
14 вересня 2021 року Голова Державної архівної служби України Анатолій Хромов на пресконференції в Укрінформі презентував онлайн-проєкт «Архів українського німого кіно». Арсенал такої архівної кіноплатформи складає перші 100 кінодокументів, які вже доступні для користувачів. Надалі він поповниться і загальна кількість складатиме близько 189 кінодокументів. Така подія є знаковою для Центрального державного кінофотофоноархіву України імені Г. Пшеничного, оскільки кіноплатформа презентує аудіовізуальну спадщину України, і відтепер користувачі зможуть віднайти ілюстративний матеріал для наукових, художніх та публіцистичних творів. Також він буде корисним для сучасної документалістики, де є потреба в якісних цифрових архівних копіях для створення подальших нових творів. Проєкт орієнтований на дослідників різних сфер: науковців, кінематографістів, журналістів та широке коло користувачів. На презентації виступили також керівник Центру кінематографічних студій Національного університету «Києво-Могилянська академія», головний редактор журналу «Кіно-Театр» Лариса Брюховецька, старший науковий співробітник Інституту історії України НАНУ, кандидат історичних наук Яна Примаченко. «Скарби наших архівів дозволять отримати нові знання, забезпечити свою національну пам’ять і творити нову реальність», – підкреслила перший заступник Голови Державної архівної служби України Тетяна Ємельянова.
Український фільм «Пульс» отримав нагороди на МКФ у США
З 7 по 12 вересня у Річмонді (США) пройшов міжнародний кінофестиваль Richmond International Film Festival (RIFF), де показали понад 150 фільмів із 35 країн світу. Українська спортивна драма «Пульс» (режисер Сергій Чеботаренко, оператор Юрій Король) перемогла у номінаціях «Найкращий фільм» та «Найкраща акторка» (Наталя Бабенко). Це розповідь про українську параолімпійську спортсменку Оксану Боторчук.
«Вітер зі сходу»
16 липня у Будинку кіно відбувся допрем’єрний показ документально-публіцистичного фільму «Вітер зі сходу» Катерини Степанкової. Це її дебют в кіно як режисерки і як співавторки сценарію. Стрічка охоплює період з 2014 по 2019 роки і розповідає про поїздки Ади Роговцевої з колегами-акторами в зону АТО, розмови з бійцями і мешканцями Донеччини. У ній поєднано документальні зйомки з театральними фрагментами і уривками з концертів. Головне питання, яке піднімається у фільмі: «Чи може митець залишатися осторонь гарячих подій, які нині відбуваються в його країні?» Окрім Ади Роговцевої і Катерини Степанкової у стрічці знялися Ахтем Сеітаблаєв, Лариса Руснак, Світлана Орліченко та інші провідні українські актори. На показі була присутня Ада Миколаївна.
Одеське театральне «Молоко»
У липні в Одесі пройшов XIV Театральний фестиваль «Молоко». У програмі було 6 літературних зустрічей і 26 вистав 14-х театральних колективів. Третє місце посіла моновистава «Іра» за книгою мемуарів оперної співачки Ірини Маланюк (Івано-Франківська філармонія). Друге поділили моновистави: «Суперстар» (виконавець і автор ідеї Олексій Красних, реж. Костянтин Томільченко) і «Не плачте за мною ніколи» (реж. Сергій Павлюк, автор Марія Матіос, виконує Лариса Кадирова). На першому місці казка «Пливе човен, казок повен» режисерки Олени Ткачук за мотивами народних казок (Рівненський театр ляльок). Гран-прі отримала вистава «Нація» Івано-Франківського театру ім. І. Франка, поставлена Ростиславом Держипільським за однойменним твором Марії Матіос.
Нагороди до Дня українського кіно
За внесок у розвиток кіномистецтва, вагомі творчі здобутки, високу професійну майстерність було нагороджено орденом «За заслуги» ІІІ ступеня: акторів – Станіслава Боклана, Юрія Горбунова, Олександра Кобзаря, Романа Луцького, Дмитра Суржикова, кінорежисерів – Сергія Буковського, Михайла Іллєнка, Анатолія Матешка, Олеся Янчука та ін. Орден княгині Ольги ІІІ ступеня отримали акторки Катерина Кістень, Леся Самаєва, Ольга Сумська та Людмила Єфименко. Звання «народний артист України» здобула акторка Ніна Антонова, «заслужений артист України» – акторки Марина Кошкіна, Катерина Молчанова, Оксана Черкашина, «заслужений діяч мистецтв України» – режисери Аліна Горлова та Дмитро Томашпольський, композиторка Алла Загайкевич, оператор Юрій Король та ін.
Фільм «Ольга» претендуватиме на «Оскар»
Швейцарія висунула на здобуття премії «Оскар» драму «Ольга» (Франція, Швейцарія та Україна) про українську гімнастку. Фільм режисера Елі Граппе отримав нагороду за сценарій секції «Тиждень критики» на Каннському кінофестивалі. Дія стрічки відбувається у 2013 році. 15-річна гімнастка мусить обрати між Швейцарією, де вона тренується до чемпіонату Європи в рамках підготовки до Олімпіади, та Україною, де її мати-журналістка висвітлює події Євромайдану. В головних ролях – українські гімнастки і акторки Анастасія Будяшкіна, Сабріна Рубцова, Тетяна Міхіна.
Презентації «Кіно-Театру» на «Мельпомені Таврії»
У програмі літературної сцени фестивалю взяли участь співробітники редакції аналітичного ілюстрованого журналу «Кіно-Театр» – головний редактор Лариса Брюховецька, кореспонденти Вікторія Котенок та Юлій Швець. 8 вересня «Кіно-Театр» і книгу «Талант і гра: українські актори театру і кіно» Л. Брюховецької та В. Котенок презентували у трьох локаціях – в конференц-залі Наукової бібліотеки Херсонського держуніверситету, в Літературному музеї та в кафе під відкритим небом «Ампір». На екскурсії в Херсонській бібліотеці ім. Олеся Гончара побачили зі смаком оформлені виставки і стенди й почули розповідь про репетиції інклюзивного театру. Чудове враження залишили рідкісні книжки та альбоми. Особливу увагу привернув «Альбом українського кіно», виданий ВУФКУ 1928 року. У двомовному (українською та французькою) альбомі після короткого енергійного вступу вміщено 31 фото, до того ж, рідкісні кадри з фільмів, які пізніше не зустрічалися. Співробітниця відділу Ольга Сак надіслала в редакцію електронну версію книжки.