Болюча поразка Москви під Конотопом

Лариса Іванишина


15 жовтня в Червоному залі Будинку кіно відбулася прем’єра науково-документального фільму «Імені Виговського», на яку чекали ще з березня 2020 року. На жаль, ні автор сценарію Богдан Жолдак, ні директорка студії «Кінематографіст» Світлана Степаненко, які горіли ідеєю картини, до цієї прем’єри не дожили.

Тих, хто цікавиться історією України, в залі було чимало, адже у фільмі розповідається про знамениту Конотопську битву. Слово «знаменита» стосовно неї з’явилося не так давно, адже на її публічне оприлюднення довелося чекати три з половиною століття. Колоніальний статус України, здавалося, назавжди викреслив із пам’яті успішні перемоги українців, а тим більше, битви, в якій набагато чисельніше московське військо зазнало болючої поразки. Поки що немає пам’ятного знаку на місці цієї події. На щастя, вже є військова одиниця, яка носить ім’я Івана Виговського. І є фільм, де про цю битву розповідають фахівці, а режисер ілюструє події засобами реконструкції.

Влітку 2021 року виповнилося 362 роки Конотопської битви, яка увійшла в історію блискучою перемогою козацько-татарського війська під проводом гетьмана Івана Виговського і тотальною поразкою московського війська. Оригінальність фільму – в поєднанні двох часових вимірів. Історичні події, пов’язані з перемогою у Конотопській битві 1659 року, коли козацько-татарське військо зняло двомісячну облогу Конотопа й перемогло переважаюче за чисельністю московське військо, у фільмі показано в ігрових епізодах, які супроводжують коментарі істориків. Кадри історичних подій - захисту Конотопської фортеці й битви під Конотопом монтуються із сьогоденням російсько-української війни на Сході України, зокрема з військовими окремої мотопіхотної бригади, якій присвоєно ім’я гетьмана Івана Виговського. І одних, і других поєднує збройна боротьба за волю й незалежність України, при цьому і ворог у них один і той самий. Фільм цей необхідно показувати учням шкіл і студентам вишів; у ньому важлива сторінка історії, про яку широкі верстви дізналися тільки в часи Незалежності України.

Робота над стрічкою тривала вісім місяців: знімали у квітні-травні 2019 року на Сумщині, на місці розташування Конотопської фортеці та на полі бою. Влітку прем’єри фільму відбулися в Києві (кінотеатр «Київська Русь»), на Сумщині та на Полтавщині.