Мистецька хроніка № 3, 2022


Змінено підпорядкування Національного центру Олександра Довженка
Кабінет Міністрів України передав Національний центр Олександра Довженка у сферу управління Держкіно. Раніше ним займався Мінкульт. Протягом трьох місяців Держкіно має затвердити стратегічний план розвитку Центру та покращити фінансові показники його діяльності. Про це йдеться у розпорядженні Кабміну. Це зумовлено тим, що за останній рік серед «підвішених» Мінкультом питань опинилися: – фінансування діяльності Центру (другий рік поспіль інституція працює без погодженого фінансового плану), – статус Державного фонду фільмів, – статус і збереження музейної, архівної та фільмової колекцій, що зберігаються Центром, – не призначення генерального директора Довженко-Центру – переможниця конкурсу на посаду генерального директора донині – в. о., – відсутність ключових показників ефективності або KPI, – сумнівна згода на приватизацію будівель Центру, – ігнорування численних запитів та питань, що мають вирішуватися органом управління. Відсутність позиції Міністерства свідчить про непрофесійність і нерозуміння цінності діяльності інституції – або про ручне управління.

Стартував фільм на актуальну тему
На початку 2022-го року в Луганській області за підтримки Держкіно Дмитро Мойсеєв розпочав зйомки фільму «Сірі бджоли» за однойменним романом Андрія Куркова, який перекладений на англійську, німецьку, французьку, данську мови. За словами Андрія Куркова, «це книжка про долю людей, які жили спокійно у своєму селі, а потім до них прийшла війна. Це книжка про ті зміни, які відбуваються у психіці людини та в побуті, коли життя ламається і перестає бути, як раніше. Коли зникає електрика, коли більше не надходить пошта, коли ніде купити навіть хліба… І коли будь-який контакт зі сторонньою людиною є небезпечним. Людина начебто може допомогти, але може бути й так, що цей контакт призведе до трагедії. Це книжка про виживання».

«Лондонград»
У серіалі «Лондонград», який знімає компанія HBO, роль колишнього співробітника ФСБ Олександра Литвиненка, отруєного полонієм у Лондоні у 2006 році, зіграє британський актор Бенедикт Камбербетч, повідомляє Variety. Серіал заснований на книжці британського журналіста Алана Коуелла «Останній шпигун». Сценарій напише Дейвід Скарпа, а режисером стане володар «Оскара» Браян Фогель, який зняв документальний фільм «Ікар» про допінговий скандал у російському спорті. У вересні 2021 року Європейський суд із прав людини визнав Росію відповідальною за вбивство колишнього офіцера ФСБ Олександра Литвиненка в Лондоні у 2006 році.

Хвилина мовчання на знак солідарності з народом України
Під час церемонії вручення кінопремії «Оскар» у США оголошували хвилину мовчання на знак солідарності з народом України, що страждає через війну, розв’язану Росією. «Ми хотіли б оголосити хвилину мовчання, щоб показати нашу підтримку народу України, який зараз стикається із вторгненням, конфліктом і несправедливістю на власній землі… Хоча кіно є важливим засобом для нас, щоб висловити нашу людяність під час конфлікту, реальність така, що мільйони сімей в Україні потребують їжі, медичної допомоги, чистої води та екстрених служб. Ресурсів обмаль, і ми – разом як глобальна спільнота – можемо зробити більше». Згадки про Росію, яка почала війну, в повідомленні не було.

Радіо «Свобода». 28.03.2022

«Енеїда» в Івано-Франківському театрі
У Міжнародний день театру Івано-Франківський драмтеатр відновив вистави на головній сцені. Від початку повномасштабного вторгнення рф в Україну театр не переставав працювати: актори зіграли 8 вистав у бомбосховищі театру. 27 березня вперше з початку війни на головній сцені відбулася феєрія-бурлеск «Енеїда» у постановці Ростислава Держипільського. «Бо “Енеїда” стала першою друкованою українською книжкою, написаною живою народною мовою. Своєю появою вона стверджувала українську літературу і наше велике майбутнє. І її актуальність, особливо остання глава про війну, сьогодні така ж, як була майже два століття тому. Усі ми сьогодні боремося за нашу ідентичність. З нами увесь цивілізований світ і весь світ підтримує українську націю», – сказав режисер. Виставу присвятили допомозі Збройним силам України, кожен глядач зміг зробити свій внесок у перемогу України проти російських загарбників.

Українські кінематографісти здобули премію Федеріко Фелліні
Українським кінематографістам вручили премію Федеріко Фелліні на міжнародному кінофестивалі Bif&st, який відбувається в італійському місті Барі з 2009 року. Церемонія відбулася 28 березня і нагороду приймала українська режисерка Дар’я Онищенко як представниця кіноспільноти України. «Я пишаюся своїми друзями- кіношниками: і тими, хто на лінії фронту, і тими, хто в тилу. Ми єдині у нашій спільній боротьбі з російською армією і з путінським режимом, ми єдині у наших мріях, у нашій уяві про незалежну і демократичну країну! Слава Україні, любі мої кінематографісти! Разом до перемоги!» Дар’я Онищенко також закликала Італію запровадити більш жорстокі санкції та накласти повне ембарго на всі російські продукти. Цього ж дня вона презентувала свій фільм «Забуті» (Україна, Швейцарія) про вчительку української мови, яка мешкає в окупованому Луганську.

Українські фільми мандрують світом
31 березня у столиці Туреччини Анкарі показом фільму Михайла Іллєнка «Толока» розпочався благодійний CinemAid Ukraine Charity Film Marathon, що проходить у різних країнах. Це серія показів українського кіно за кордоном на підтримку України у сфері культури. У Варшаві 1–3 квітня показали фільми «Щедрик» Олесі Моргунець-Ісаєнко, «Захар Беркут» Ахтема Сеітаблаєва та Джона Вінна, «Поводир» Олеся Саніна, «Крути 1918» Олексія Шапарєва, «Черкаси» Тимура Ященка, а також кілька коротко метражок.

Українсько-польська воєнна драма
«Щедрик» Олесі Моргунець-Ісаєнко – це історія, в якій режисерка та авторка сценарію Ксенія Заставська показали, що війна – це найжахливіший винахід людства. Вони виголошують свій протест проти війни від імені польських, єврейських та українських жінок, які опинилися у вирі найжорстокішої та найстрашнішої людської катастрофи ХХ століття. «Я радий, що ми розпочали цей фестиваль фільмом “Щедрик”, який є відображенням спільної спадщини українців, поляків та євреїв, які разом жили, творили і, сподіваюсь, так буде й надалі. Ми гордимося українським кіно, і для нас важливо, аби про Україну говорили не лише в контексті війни, хоч ця тема залишається першочерговою. Ми говоримо про війну, бо знаємо, що переможемо, ми робимо все, щоб ця перемога відбулася якнайшвидше. Проте після перемоги ми повинні показати найкраще, що у нас є, і ми зробимо це разом із нашими партнерами в Україні та Польщі», – сказав посол України у Польщі Андрій Дещиця. Організатори заходу – Держкіно, Польський інститут кіно, кінотеатр Kinoteka Multiplex. У події взяв участь директор Польського інституту кіно Радослав Смігульський та представники творчої групи фільму «Щедрик».
Благодійний кіномарафон ініційований Держкіно спільно з Українською кіноакадемією, Асоціацією «Дивись українське», Українською кіноасоціацією, ГО «УкрКіноФест», ГО «Спілка підприємців теле- та кіноіндустрії», ГО «Нарешті» та ін. 9 квітня в турецькому місті Ізмір показали стрічки «Толока» Михайла Іллєнка, короткометражку Олеся Саніна «Анна» та альманах «На своїй землі».

У Маріуполі загинув литовський режисер Мантас Кведаравічюс
Як передав 3 квітня Укрінформ, про це режисер Віталій Манський повідомив у Фейсбуці. «Наш друг, учасник Артдокфест, литовський документаліст Мантас Кведаравічюс, сьогодні був убитий у Маріуполі, з камерою в руках».

Нагороди фільму «Будинок зі скалок»
Фільм данського режисера Сімона Леренга Вільмонта здобув дві відзнаки на грецькому МКФ у Салоніках, що дало йому змогу потрапити в короткий список Оскара-2023. Раніше, у січні, фільм переміг у номінації «Найкраща режисерська робота» міжнародного документального конкурсу 44-го кінофестивалю «Санденс». Крім цього, на Ґетеборзькому кінофестивалі у Швеції стрічка стала найкращою у документальному конкурсі. В центрі – історії дітей з дитячого будинку на Сході України. Героями картини стали кілька вихователів, які під час війни Росії з Україною намагаються створити безпечний простір для дітей, що перебувають в небезпеці. На початку квітня ще одна нагорода: найкращий фільм Міжнародного конкурсу фестивалю Jeden svět / One World (Прага). Стрічку створено в копродукції Швеції, Фінляндії, Данії та України.

На початку квітня українські фільми здобули вісім нагород
Йдеться про стрічки «Мати апостолів» Зази Буадзе, «Ольга» Елі Граппа та «Будинок зі скалок» Сімона Вільмонта. Наші фільми вже побачили такі країни: Угорщина, Туреччина, Італія, Швейцарія, Чехія, США, Канада, Іспанія та Німеччина. Українська військова драма «Мати апостолів» Зази Буадзе за останній місяць отримала 10 нагород на міжнародних фестивалях – чотири нагороди на МКФ Cannes World Film Festival у номінаціях: «Найкращий фільм», «Найкращий режисер», «Найкращий композитор», «Найкращий продюсер». А в березні стрічку відзначили на МКФ в Угорщині, Туреччині та Італії. Там вона здобула одразу шість нагород. А в листопаді 2021 року акторка Наталія Половинка за роль матері Софії в цьому фільмі отримала п’ять престижних міжнародних нагород: «Найкраща актриса» і по одній нагороді в номінаціях «Найкращий актор фестивалю» та «Найкраща жіноча роль».