Мистецька хроніка № 5, 2022
Вийшов перший епізод циклу «Народжені Україною»
Українська історія та культура тривалий час страждали від ретельно насадженого російською владою комплексу меншовартості, тоді як російські на міжнародному рівні завжди славилися своєю величчю. Однак те, що сьогодні називають «велик ою російською культурою», є насправді культурою імперії, й створювалася вона представниками багатьох націй, зокрема й українцями. Саме про діячів науки та культури з України, надбання яких впродовж віків вважали російськими, Film.UA створила документальний цикл «Народжені Україною». «Російська влада століттями насаджувала українцям комплекс меншовартості, і водночас привласнювала собі наші здобутки. Казимир Малевич, Ілля Рєпін, Микола Гоголь, Олександр Мурашко, Дмитро Бортнянський, Ігор Сікорський, Володимир Хавкін, Віра Холодна — усі ці “російські” митці та вчені народилися в Україні, усі їхні досягнення були однаково #Вкрадені», – розповідають творці проєкту. Перший епізод розповідає про Миколу Гоголя — письменника, драматурга, публіциста. Микола з дитинства спілкувався виключно українською, і писав твори «гоголівською» російською, котра рясніла українськими виразами. Гоголь писав твори, дії яких відбувалися в Україні, й мріяв переїхати в Київ. Сценаристи – Марія Квітка, Леонора Пащенко, графіка – Євген Санніков[1].
Голос війни. Історії ветеранів
Дати можливість висловитися тим, хто пройшов війну, щоб «суспільство почуло їхній голос без спотворень і фільтрів», – такою є ідея проєкту «Голос війни. Історії ветеранів». Реалізовує його «Інтерньюз-Україна» за фінансової підтримки уряду Канади через Міністерство міжнародних справ Канади та Міжнародний фонд «Відродження», зокрема, і в рамках Школи публіцистики для учасників АТО. До книжки під цією назвою увійшло 29 історій, написаних 22 учасниками бойових дій із різних регіонів України. До короткого однойменного документального фільму увійшла пряма мова 5 учасників проєкту: біолога Біжана Шаропова, професора економіки Лариси Радкевич, маркетолога Сергія Міщенка, підприємця Вадима Павловського і піаніста Ігоря Михайлишина.
Прем’єра серіалу «Хазяїн»
17 червня в Чернівцях, в Культурно-мистецькому центрі ім. Івана Миколайчука, показали «Хазяїна». Це осучаснена екранізація класичної п’єси Івана Карпенка-Карого. У центрі сюжету Терентій Пузир – сучасний доларовий король. Він маніпулює та залякує людей, бо прагне зберегти свій вплив і примножити статки, і вперто зберігає вірність своїм старим підходам, попри те, що світ навколо змінюється. Пузир не помічає, що оточив себе такими ж безпринципними людьми, як і він сам, які в будь-який момент готові зрадити його. На прем’єрі булла присутня творча група – режисер Тарас Ткаченко, актори Богдан Бенюк, Ольга Сумська та Віктор Жданов. «Ідея лежала на поверхні. Дивно, що її інші не взяли. «Хазяїн» написаний у 1901 році. На той час з’явились потужні земельні лорди, які починали цю олігархію тоді. Ми зараз Терещенка вважаєм великим меценатом, але не потрібно забувати, скількох людей він згноїв на цукрових плантаціях півдня України. У багатства є дві сторони медалі. І тому ця амбівалентність драми Карпенка-Карого зараз дуже актуальна. Проте ми поставились до Пузиря гуманніше, ніж у п’єсі. У нас він вижив, можливо, з надією на другий сезон», – розповів режисер серіалу Тарас Ткаченко. Серіал створено компанією «Основа Фільм Продакшн» у партнерстві із Телеканалом 1+1 та Київстар ТБ за підтримки Міністерства культури та інформаційної політики України і фонду USAID.
«Будинок "Слово". Нескінчений роман» став найкращим ігровим фільмом міжнародного Košice Film Festival
«Історія митців, чий рай обертається в пекло, коли система ламає художника». Український фільм Тараса Томенка про письменників з харківського будинку «Слово», яких радянська влада намагалася змусити працювати на благо системи, отримав нагороду на Košice International Film Festival.
Українські стрічки у Каліфорнії
Фільм Анни Яценко «Оператор Вікторія» розповідає про оператора кол-центру Служби психологічної підтримки, яка переживає токсичні стосунки із наркозалежним чоловіком. Фільм «Джордан’96» – дебют режисера Катерини Лесик. Стрічка заснована на реальній історії, яка трапилася з батьками авторки. Фестиваль у Палм-Спрінгсі – один із найбільших кінофестивалів короткометражок у світі, на якому демонструються фільми різних видів (ігрові, документальні, анімаційні) з різних країн.
Завершено воєнну драму «Батько»
Як віддати батьківський борг по той бік лінії фронту? Чому вбиватиме лікар, і коли вірити ворогу? Чим війна на сході України не схожа на жодну іншу війну у світі? Головні ролі у фільмі виконують В’ячеслав Довженко, Єгор Козлов, Дмитро Лінартович, Василь Баша, Ганна Адамович. Режисер – Володимир Харченко-Куликовський, автори сценарію – Костянтин Лінартович та Влад Дудко, кінооператор – Сергій Борденюк. Вихід у прокат – у День Захисника Вітчизни.
«Медіа Група Україна» відмовилася від ліцензій
В липні стало відомо, що «Медіа Група Україна», яка належить Рінату Ахметову, відмовилася на користь держави від усіх ефірних і супутникових телевізійних ліцензій, від ліцензій друкованих медіа. Власник заявив, що це рішення продиктоване набранням чинності закону про олігархів, і що він змушений вивести свою інвесткомпанію SCM з медійного бізнесу. Медіахолдинг Ахметова «Медіа Група Україна» – це 10 ефірних і супутникових телеканалів, інтернет-ресурсів, друкованих ЗМІ та сучасної виробничої медійної екосистеми. Загальний обсяг інвестицій, вкладених у нього, перевищив $1,5 млрд.
Українські фільми показують у Польщі
У Варшаві 6 липня розпочався благодійний Фестиваль українського кіно просто неба. Показано фільми: «Черкаси» Тимура Ященка, «Додому» Нарімана Алієва, «Атлантида» Валентина Васяновича, «Погані дороги» Наталії Ворожбит і блок короткометражок. Дохід з показів буде передано на допомогу Україні. Організатори: Pijana Wiśnia i Ukraina Festiwal Filmowy.
Знімається документальний фільм про перший місяць війни
В Україні розпочато зйомки документального фільму «Наперекір усьому» про те, як Україні вдалося не лише зірвати «бліцкриг» від другої армії світу, яка перевершує українську за кількістю і силою, а й завдати агресору суттєвої поразки під Києвом. Стрічка розповість про те, як Україна встояла у перший місяць війни. Це – спільний проєкт Організації українських продюсерів (ОУП) та компанії Gingers Media за підтримки Центру оборонних стратегій України. Режисер Артем Литвиненко: «Багато хто вже забув перші дні війни, коли експерти давали Україні 72 години на капітуляцію. Чому вони помилялися? Як ми вистояли?»