VІІІ Конгрес у Європарламенті польські жінки присвятили українкам


З 1 по 3 грудня в Брюсселі проходив VІІІ Конгрес польських жінок. Організаторки присвятили його Україні, яка відстоює свою землю і свою свободу в битві з російськими агресорами. Серед прибулих з України на запрошення однієї з організаторок події, професорки з Вроцлава, україністки Агнєшки Матусяк на конгресі була присутня і я.

1 грудня в парламентській залі Європарламенту відбулися дебати «Феміністична Україна. Нове геополітичне сестринство», де виступило троє віце-президентів Європарламенту: Ева Копач, Евелін Рейґнер і Дімітріос Пападіомоуліс. Кожен із них наголосив на підтримці України, а Евелін Рейґнер свій зворушливий виступ побудувала на описі фотографій із зображенням сучасної жінки-українки: воїна, волонтерки, біженки, жінки, що втратила свій дім, – і кожне зображення засвідчило про присутність духу й волі до перемоги нескорених українок. Досить урочисто прозвучав виступ у відеозаписі Ольги Стефанишиної, яка в нашій країні відповідальна за євроінтеграцію. Вона, як і кожен з українських спікерів на цих дебатах, дякували європейським країнам за підтримку України. Урядова уповноважена з питань гендерної політики Катерина Левченко розповіла, що влітку 2022 року Верховна Рада України ратифікувала Стамбульську конвенцію, і це стало вагомою подією на шляху до входження України до Євросоюзу. Представниця федерального уряду Бельгії Сара Шліц навела конкретні факти допомоги Бельгії Україні.

Окрім Катерини Левченко, спікерами від України в цих дебатах були: докторка мовознавства, професорка НаУКМА Лариса Масенко, письменниця і есеїстка Оксана Забужко, правник і віце-ректорка Національного університету ім. Т. Шевченка Ксенія Смирнова. Виступила канадійка українського походження, фахівець в галузі гендерної соціології Олександра Грицак, яка наголосила на необхідності якнайшвидшого покарання агресорів за їхні злочини проти України. Слід віддати належне ведучому цих дебатів: Томаш Бєлєцькі – кореспондент «Deutche Welle» і «Gazeta Wyborcza» – свою місію виконав блискуче.

Ввечірня зустріч з університетською спільнотою була цікава і насичена. Студенти університету під керівництвом своєї професорки п. Вальчек самостійно переклали польською та французькою мовами й самі озвучили вірші українських поеток – Лесі Українки, Ліни Костенко, Наталі Білоцерківець, Оксани Забужко, Галини Крук та ін.

3 грудня в залі Центру культури Помпіду відбулися ще одні дебати, що тривали з 10.00 до 19.00. За присутності заповненого залу слухачів відбулося чотири панелі, серед яких: «Війна і гендер. Феміністична мілітарність і обронність в herstori», «Яка Україна після війни? Як творити феміністичну політику для світу?»

Я виступала у другій панелі, яка називалася «Україна на шляху деколонізаційних змін: література, культура і мистецтво». Моя доповідь «Фемінізація в українському кіно й характерні особливості жіночих фільмів» була присвячена актуальній темі, хоча 10-хвилинний регламент не дав можливості розгорнути її повністю, тому збираюся оприлюднити це в «Кіно-Театрі». На цій панелі також виступили: Лариса Масенко, Олена Бондарєва, Оксана Забужко та Ірина Славінська. Всі панелі записувалися і відео і будуть доступні в інтернеті.

Одна з організаторок 8-го Конгресу польських жінок літературознавець Аґата Арашкевич, яка живе у Брюсселі, в заключному слові сказала: після 24 лютого її охопило невідступне питання: «Що я можу зробити для України?» Так прийшло рішення присвятити Конгрес польських жінок українкам, розповісти про їхню долю і їхню роль у нинішній екстремальній ситуації, в боях проти російської агресії. Навесні вона почала шукати партнерів і спонсорів, а в перших числах грудня подія, яку вона задумала, відбулася.

Наші сусіди поляки добре знають, що таке «братні обійми» росії. Саме тому вони, не тільки в Польщі, а й у Бельгії, Франції та інших країнах Європи, допомагають Україні, а також жінкам-біженкам, проводять різні заходи, аби привернути увагу європейської спільноти і підтримати нашу країну в час біди. Україна вдячна їм за це.

Лариса Брюховецька

На фото:
Лариса Масенко, Лариса Брюховецька, Олена Бондарєва, Оксана Забужко, Ірина Славинська, Агнєшка Матусяк.