Мистецька хроніка № 6, 2022


Визнання українських стрічок за кордоном
Після прем’єри в Каннах «Памфір» Дмитра Сухолиткого-Собчука було відібрано до программ більш ніж 40-ка фестивалів із 25-ти країн світу. Режисер стрічки перебуває зараз у великому турі з допрем’єрними показами напередодні старту її прокату у Франції. Французький дистриб’ютор фільму – компанія Condor – випускає фільм у майже сотні кінотеатрів країни з 2 листопада. «Памфір» також куплений для прокату у Канаді, Італії, Польщі, Швейцарії, Греції, Індонезії, Словаччині та країнах Балтії. Головні ролі у фільмі виконали: Олександр Яцентюк, Соломія Кирилова, Станіслав Потяк, Мирослав Маковійчук, Олена Хохлаткіна, Іван Шаран.
21 жовтня на 38-му Варшавському МКФ в межах ініціативи «Українські дні», спрямованої на підтримку України та українських митців, презентували українські та польські кінопроєкти, які перебувають на стадії розробки та work in progress. Серед інших – «Киснева станція» режисера Івана Тимченка (сценарист Михайло Бриних) про лідера кримсько-татарського народу Мустафу Джемілєва. Йдеться про події літа 1980-го року, коли він відбував чотирирічне заслання у якутському селищі Зирянка, де працював на кисневій станції.

Документальний фільм «Маріуполь. Невтрачена надія»
В основі фільму – щоденники журналістки Надії Сухорукової та свідчення інших людей, які прожили у місті перший місяць після повномасштабного вторгнення рф. «Все, що відбувається зараз, цього не повинно було статися у ХХІ столітті, – сказала Надія Сухорукова. – Я хочу, щоб люди зрозуміли абсурдність ситуації та відчули, що через злобу, жорстокість та ненависть російських окупантів гинуть тисячі. Для мене важливо, щоб кожен злочин рашистів був зафіксований, і вони за все відповіли». За словами режисера Максима Литвинова, п’ятеро маріупольців розповідають свій досвід життя під час війни: «Це – фільм-правда мирних містян. Вони розказують просто і без страху, що бачили, відчували, що з ними відбувалося. Уявіть, кілька тижнів йшло системне знищення півмільйонного міста, і ці люди були там». Продюсер Володимир Бородянський – співзасновник Об’єднання українських продюсерів (ОУП) – групи із семи українських теле- та кінопродюсерів, створеної у березні 2022 року – зауважив, що фільм «про життя простих людей у місті, яке знищує війна. Тут є диво народження під бомбами. Є побутовість очікування гіршого у підвалі філармонії. Є шок від розуміння масштабів варварства, біль втрати та пошук сил, щоб жити далі. А головне – у ньому є міць протистояти обставинам». (Укрінформ)

Нагороди фільмам «Синдром Гамлета» і «Як там Катя?»
У Локарно на 75-му МКФ (серпень, 2022) відзначили нагородами (зокрема Гранпрі «Тижня критики») польсько-німецький документальний фільм про Україну «Синдром Гамлета» режисерів Ельвіри Нєвєри та Пьотра Росоловського. Це потужний портрет покоління молодих українців, народжених після розпаду Радянського Союзу, сформованих Майданом 2013 року, натхнених силою політичних змін та зранених війною. На прем’єрі картини знімальна група стрічки провела акцію на підтримку України. Дві нагороди отримав український фільм «Як там Катя?» Крістіни Тинькевич. Одна з них – Анастасії Карпенко за найкращу жіночу роль, друга – спецприз журі.

Перемога у Гонконгу
Українська стрічка Зази Буадзе «Мати апостолів» отримала головну нагороду Asia Film Art International Film Festival (AFAIFF) у Гонконгу. Організатори кінофестивалю зазначили, що були «вражені фільмом до глибини душі» [1]. З початку прем’єри фільм здобув більше 60 нагород.

«Довга доба»
Український режисер і кліпмейкер Алан Бадоєв опублікував тизер фільму «Довга доба», який він створює спільно з каналом «1+1». Документальна стрічка покаже, яким було життя українців до повномасштабного вторгнення Росії і яким воно стало після. Фільм складається з відео, які записували жителі України. Вони показують мирне життя і події війни. «Це дуже інтимний фільм. Я хочу познайомити світ з душею України. Хочу, щоб глядач зрозумів, яких людей винищує Росія», – зазначив Бадоєв у instagram.

Фільм ВВС про воєнні злочини росіян у Бучі
17 серпня 2022 на YouTube з’явилася українська версія документальної стрічки про звірства росіян у Бучі «Я звертаюся до нього на ім’я» від документалістів BBC.

Битва за Україну
В рамках кінофестивалю «Бруківка» (Кам’янець-Подільський) відбулася національна прем’єра короткометражних фільмів «Битва за Україну» Андрія Зайця та «Об’єднані вогнем» Володимира Мазуренка.

Платформа «ГовориТи»
29 і 30 серпня у INVERIA EVENT SPACE Мистецький Український Рух (МУР) влаштував культурно-освітню платформу «ГовориТи» для творчого диспуту про мистецтво під час війни. Молоді митці, представники кіноіндустрії й театру обмінялися думками та корисними ініціативами. Організаторки: акторки Марина Кошкіна, Лариса Шелоумова, Анастасія Рула, Маріанна Воробєй, Вікторія Боброва, Марина Веремійчук.

«Той день коли…»
Одна з творців ютуб-каналу «Той день коли…» Олена Семенець повідомила: «Ми себе позиціонуємо як незалежний, освітній медіапроєкт. Простір для інтелектуальної думки. Фіксуємо свідчення доби, пробуджуємо та зберігаємо національну пам’ять. Створюємо архів історій, ідей, творчості людей, яким не байдужа Україна. 24 серпня на ютуб-каналі з’явилося інтерв’ю з кінознавцем, головним редактором журналу «Кіно-Театр», старшим викладачем кафедри культурології Національного університету «Києво-Могилянська академія» Ларисою Брюховецькою, яке провів Максим Кушнір, оператор Ігор Копит. Цей та інші сюжети можна переглянути за посиланням: https://m.youtube.com/watch?v=xx445aoQMuc&feature=youtu.be

Кінопоказ туру «Кіно заради Перемоги» у Кагарлику
6 вересня у Кагарлику на Київщині глядачі першими в Україні переглянули стрічку «Небо-парасолька» Зази Буадзе з Богданом Бенюком у головній ролі. «Заза Буадзе народився у Грузії і вже 15 років проживає в Україні, зняв низку знакових фільмів, зокрема, «Червоний», «Позивний “Бандерас”», «Мати апостолів». «Ідеї, думки, переживання режисера спрямовані на те, щоб скріпити народ і його дух», – сказав перед показом фільму Богдан Бенюк. «З одного боку, наш фільм не має нічого спільного з війною. Коли ми його знімали, все було інше – інша реальність, інша Україна, інший світ. Але в ньому метафорично розкривається життєва історія про покоління і про дорослішання. Україна теж зараз проходить фазу дорослішання. Зараз ми вже живемо в іншій історії і в іншій Україні. І ця Україна набагато сильніша. Тому що вона точно знає, куди йде, яку історію має, яку місію несе у світ. Майбутнє належить нам, ми маємо зробити це майбутнє», – зазначив режисер Заза Буадзе.

Прем’єра «Щедрика» в Римі
17 вересня у Римі, в престижному Будинку кіно, відбулася прем’єра драми «Щедрик» української режисерки Олесі Моргунець-Ісаєнко. Зала заповнилась навіть попри 8-годинне бойкотування італійських водіїв громадського транспорту, передає Укрінформ. «Щедрик» – це кіноісторія української родини в часи окупації та Другої світової війни, коли людей знищували каральні режими СРСР та Третього Рейху. Одну з ролей у фільмі виконала співачка зі Львова Оксана Муха. Фільм «Щедрик» тепло сприйняла публіка, а зібрані на показі кошти передадуть на підтримку українського кіно.

Зарубіжні фільми про українців
Польський документальний фільм про Україну «Синдром Гамлета» режисерів Ельвіри Нєвєрі та П’єтра Росоловського – це портрет покоління молодих українців, народжених після розпаду Радянського Союзу, сформованих Майданом 2013 року, натхненних силою політичних змін та зранених війною. За кілька місяців до повномасштабного російського вторгнення в Україну п’ятеро молодих людей взяли участь у створенні унікальної вистави, яка намагалася пов’язати досвід війни з шекспірівським «Гамлетом». Фільм отримав Гран-прі «Тижня критики» як найкращий фільм 75-го МКФ у Локарно та премію незалежних швейцарських критиків Boccalino d’Oro за найкращий документальний фільм. Польська прем’єра «Синдрому Гамлета» відбулася на Краківському КФ, де фільм отримав кілька нагород, серед них – за найкращий польський документальний фільм.
Після фільму «Віддалений гавкіт собак» у відповідь на питання української журналістки про наступний фільм Сімон Леренг Вільмонт відповів: «Я почав працювати над одним проєктом, але про нього ще зарано говорити. Я не впевнений, що з цього вийде фільм. Але ця історія — також про Україну, яку я дуже полюбив». А в січні 2022-го відбулася прем’єра його фільму «Будинок зі скалок». Історії кількох дітей, позбавлених батьківського піклування, з особливого дитбудинку у нині тимчасово окупованому Лисичанську стали основою документального фільму «Будинок зі скалок» (Швеція, Фінляндія, Данія, Україна, 2022). Фільм здобув кілька перемог: на міжнародному документальному конкурсі 44-го кінофестивалю «Санденс», на МКФ у Празі (Чехія), Гетеборзі (Швеція), Салоніках (Греція), і нині він в короткому списку на премію «Оскар».

Премією журналу "Кіно-Театр" за 2022 рік нагороджено Вікторію Котенок за низку інтерв'ю з українськими акторами театру і кіно: Наталією Половинкою, Мариною Кошкіною, Євгеном Нищуком, Іваном Шараном.



[1] https://kino.24tv.ua/film-pro-viynu-matiapostoliv-peremig-kinofestivali-gonkonzi_n2118400