Український націоналіст

(досьє на Івана Миколайчука)

Владислав Таранюк


«Острів сліз» – останній сценарій талановитого Івана Миколайчука, написаний разом з маловідомою в Україні телеведучою з Франції Еліан Сабате. У своїх спогадах учасники спільної подорожі Івана Миколайчука та Еліан Сабате на Волинь, звідки родом була жінка-емігрантка, яка була прототипом героїні сценарію, розповідали, що їх завжди супроводжували міцні молодики в сірих костюмах (зрозуміло: вони не називали себе співробітниками «Контори глибокого буріння», як жартома в народі казали про КДБ). Один з таких «сірих костюмів», коли решта людей вбрані у безрукавки, є на фото, що ілюструє статтю в «Кіно-Театрі» No1 за 2014 рік. (Може, хто себе впізнає? Відгукніться! До речі, хочеться звернутися ще й до перекладачів. Адже обидва рази, коли Сабате приїздила в Україну, її супроводжували фахові перекладачі. Може, хтось із них пам’ятає ці подорожі? Було б цікаво почути їхні розповіді та враження про абсолютно нетипові для того часу кіновояжі француженки, та ще й з такою «небезпечною» особистістю, як Іван Миколайчук!)

Я послав до архіву СБУ запит: написав, що, як член Національної спілки журналістів, займаюся дослідженням долі та творчості Івана Миколайчука, послався на згадувану публікацію в журналі «Кіно-Театр». І почав чекати...

Час минав. То вірилося, то не вірилося, що отримаю відповідь. Адже після розпаду СРСР багато архівів було вивезено до росії або просто знищено...

Та лист надійшов. Можна тільки уявити моє хвилювання, адже сподівався знайти там відповіді на численні запитання, які мене турбували! Але... Наводжу фрагмент цього листа:
«...Інформуємо Вас, що у фондах Галузевого державного архіву СБУ України за 1985 рік звітів чи відомостей про спостереження, супровід Миколайчука І. В. та Е. Сабате під час візитів до Волинської області у зв’язку з підготовкою до написання сценарію фільму «Острів сліз» НЕ ВИЯВЛЕНО (виділено мною – В. Т.).
Разом з тим, така інформація може міститися в матеріалах фонду 6 (Р) «Секретне та несекретне діловодство УНКДБ-УКДБ УРСР по Волинській області» за 1985 рік. Радимо звернутися до Управління СБУ по Волинській області для отримання детальної інформації».

На лицьовому боці доданої до листа фотокопії брудно-коричневoї стандартної облікової картки було від руки написано таке: (подаємо мовою оригіналу):
Фам. Николайчук
Имя Иван
Отч. Васильевич
год рожд. 1941
место рожд. с. Чорторий, Вашковского р-на, Черновицкой обл.
проф. кинорежиссер, актер
место работы, должн. Киностудия им. Довженко, актер, режиссе
р Наименование дела: ДОН[1] 54
Кличка: Наглый[2]
Зарегистр.: 18.VІІ.79
Кем заведено: 5 отд. УКГБ Киев. обл. [3]
Категория лиц (агент иноразведки, сектант и др.): укр. националист
Дело переведено из: ДОП[4] No835

На зворотньому боці теж цікава інформація. Виявляється, І. Миколайчук (мова оригіналу) «ранее допускал националистич. проявления. Проверялся по ДОП 825. Был профилактирован[5]. В связи с отсутствием данных о возобновлении негативных проявлений ДОН No91 прекращено. 27.І.84». Гринько.
Отдел (сотрудник) в производстве которого находится дело: 6. Отд. 5 Упр. КГБ УССР, т. Гринько.
Отметка об окончании дела: В связи с прекращением враждебной деятельности дело 27.І.84 сдано в архив 10 отд. КГБ Украины в ДОУ фонд, где хранится под No53547.

У 1988 році зазначена архівна справа знищена...

Отакі-от архівні відомості про українського націоналіста Івана Миколайчука.

А в листі з Луцька, за підписом заступника начальника Управління В. Дем’янчука, було повідомлено, «що в архіві УСБУ по Волинській області документальні матеріали стосовно Миколайчука Івана Васильовича відсутні».



[1] ДОН – Справа оперативного спостереження (рос. Дело оперативного наблюдения).

[2] «Наглый» – десь-то Іван Васильович не дуже ввічливо говорив кадебістам про те, що він про них, як український націоналіст, думає.

[3] 5 отд. УКГБ Киев. обл. – 5 відділ КДБ (заснований у 1967 році) – займався розшуком авторів анонімних антирадянських документів та листівок, перевіркою сигналів про факти тероризму, допомагав місцевим органам держбезпеки у запобіганні масових протисуспільних проявів, захистом конституційного устрою (з інтернету).

[4] ДОП – Справа оперативної перевірки (рос. Дело оперативной проверки).

[5] Был профилактирован – Була проведена профілактична бесіда.