Репресовані кінематографісти. Аркадій Добровольський

Ольга Устинова


Уродженець Вінницької області Аркадій Добровольський (1911 – 1969) почав свій творчий шлях із написання віршів, поєднуючи це з роботою на різних заводах, до того навіть не закінчивши профшколу через нестачу коштів. Вірші друкувалися в журналах «Молодий більшовик», «Життя й революція», «Глобус». 1930, у віці 19 років, майбутній сценарист долучається до пролетарської літературної організації «Молодняк», яка в свою чергу утворилася внаслідок розколу харківського «Гарту». За рік юнаку вдається вступити до літературно-лінгвістичного факультету Київського інституту народної освіти (нині це КНУ ім. Тараса Шевченка), однак більше однієї зими він там не затримався[1]. Опісля встиг деякий час завідувати Будинком літераторів у Києві. Згодом Добровольський вливається в середовище кінематографістів: на Київській кінофабриці він працював як редактор-консультант і як штатний сценарист. Врешті-решт, 1936 року він стає студентом Всесоюзного інституту кінематографії.

До Великого терору лишався рік. Цей рік, втім, став плідним для митця: окрім збірки поезій «Квітнуть жита», а також збірки оповідань «Подільські аргонавти», видати які він не встиг, Аркадій Добровольський написав кілька сценаріїв: «Щасливий фініш» у співавторстві з Вадимом Охрименком, із Євгенієм Помєщиковим — сценарій до музичної комедії «Багата наречена». За сценарієм «Полюшко-поле» у співавторстві з Помєщиковим був знятий надзвичайно успішний музичний фільм «Трактористи». Визнання за фільм, який був удостоєний Сталінської премії і який показували чи не на всіх кіноекранах СРСР, сценарист не отримав. Ще під час зйомок – а вони відбувалися на Миколаївщині – 15 січня 1937 року Аркадія Добровольського заарештовують у квартирі його приятеля, все того ж Євгенія Помєщикова. Звинувачення стандартні: контрреволюційна діяльність з домішками націоналізму та тероризму[2].

25-річного юнака катували, і він був змушений визнатипровину. «Фізичного впливу» він зазнав не вперше: за три роки до того, напередодні процесу над Миколою Вороним, його побили представники спецслужб, переламавши ребра. Вже навесні 1937 трибунал Київського військового округу засудив Аркадія Добровольського до 7 років ув’язнення і 5 – позбавлення політичних прав. У титрах до фільму «Трактористи» його прізвище не вказали – лишився тільки Євгеній Помєщиков, який, за певними свідченнями, лише вичитував рукопис сценариста[3]. Так чи інакше, ім’я митця, який за фальсифікованим звинуваченням відбував покарання на «Дальбуді» в Колимі, намагалися стерти. Каторга на далекому сході росії не закінчилася по завершенню строку. Влада накинула йому 10 років позбавлення волі, тепер за вірш «Мудрий кролик» [4].

У таборах він валив ліс, працював фельдшером, був директором хлібопекарні. А ще вчив мови із засудженими «шпигунами»: Пітером Демантом родом з Австрії та військовим розвідником Манфредом Штерном, який народився у Чернівцях. Це дозволило Аркадію після звільнення перекладати на українську художні твори з англійської, французької і польської мов[5].

Аркадій Добровольський зміг повернутися в Україну лише 1959-го, у віці 48 літ, після 22 років ГУЛАГу. Дисидент Микола Руденко у книзі «Найбільше диво – життя. Спогади» писав, що не наважувався питати в Аркадія про пережите в концтаборах, звідки той повернувся з епілепсією. Однієї ночі Руденко допоміг другові під час жахливого епілептичного нападу, довізши його до київської лікарні з Ірпеня[6]. Незабаром після повернення кінематографіст знайомиться з Ліною Костенко на Київській кіностудії ім. О. Довженка – разом вони працюють над сценарієм «Перевірте свої годинники» про загиблих поетів Другої світової. На жаль, режисер-дебютант Василь Ілляшенко не впорався із завданням, тому фільм за решту коштів зняв Леонід Осика під назвою «Хто повернеться – долюбить», відійшовши від сценарію. Ліна Костенко відмовилася від авторства.

Аркадій Добровольський, на жаль, не дожив до 60. Захворівши, він потрапив до лікарні, в якій зламав шийку стегна. Помер кіносценарист 10 червня 1969 у Києві, де і похований.



[1] Добровольський Аркадій Захарович / Подолинний А. М. //Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол.: І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. К. Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2008. Режим доступу: https://esu.com.ua/article-22404

[2] Там само.

[3] Олександр Горобець. Гулагівська одіссея творця культових радянських кінострічок. Gazeta.ua, 2015. Режим доступу: https://gazeta.ua/blog/48483/gulagivska-odiseya-tvorcya-kultovih-radyanskih-kinostrichok

[4] З порога смерті: Письменники України ‒ жертви сталінських репресій / Упоряд. О. Г. Мусієнко; Авт. кол.: Бойко Л. С., Брюховецький В. С., Зуб І. В., Ільєнко І. О., Ковалів Ю. І., Мельник В. О., Микитенко О. І., Музика В. Д., Мукомела О. Г., Мусієнко О. Г., Наєнко М. К., Никанорова О. І., Переїденко О. Я., Погребенник Ф. П., Полянкер Г. І., Сорока М. О., Хорунжий Ю. М., Юткін В. Вип.1. К. Радянський письменник, 1991. С. 158–160.

[5] Олександр Горобець. Гулагівська одіссея творця культових радянських кінострічок...

[6] Микола Руденко. Найбільше диво – життя. Спогади. – Київ; Едмонтон; Торонто: КІУС, 1998. 560 с. Цит. за: Черкаська Ганна. Аркадій Добровольський. Деякі аспекти приреченого владою на забуття автора сценарію к/ф «Трактористи». UAHistory, 2016. Режим доступу: https://uahistory.com/topics/famous_people/4264