18 червня у США розпочався прокат вистави «Гаага» (The Gaaga/The Hague) про
суд над Путіним та його прибічниками. Поставила її українська режисерка Саша
Денисова у Бостоні в театрі Arlekin Players Theatre, який очолює виходець з України
Ігор Голяк. У ній задіяні 18 американських акторів із Нью-Йорка, Бостона та
Лос-Анжелеса. Тривалість – 2 год. 30 хв.
«Ще на початку війни художній керівник «Театру Польського» в Познані Мачей Новак запропонував мені зробити виставу про Путіна – я сказала, у мене для нього є одне слово: Гаага. Так почався цей проєкт. Путінські злочинці сидять у в’язниці і ділять сосиски, вони смішні і безглузді, а на слуханнях намагаються уникнути покарання і звалити провину один на одного. Трагічні сцени з Бучі та Маріуполя поєднуються з чорною комедією, драма сусідить із жорсткою критикою російського політичного керівництва. Ця вистава – дипломатичне нагадування про війну в Україні, укол у серце, щоб через комедію і сатиру розповісти про біль і втрати, про високу ціну, яку сплачує Україна», – розповіла Денисова.
Головну героїню, українську дівчинку, чию долю зруйнувала війна, блискуче грає Тая Федоренко (17-річна українка від початку війни перебуває в Америці, поки батьки в Києві, закінчила школу, вступила до коледжу).
«Це вистава про відплату, яка невідворотна, вона принижує і висміює тих, хто сьогодні ще в Кремлі і бомбардує Україну, але розплата близько. "Гаага" не за горами», – зазначила режисерка. Прем’єра вистави відбулася в Польщі, в найстарішому театрі країни – «Театрі Польському» в Познані, на великій сцені, 24 лютого 2023 року, в річницю війни. Вистава йде в репертуарі постійно. П’єса перекладена польською, англійською, французькою і болгарською мовами.
Укрінформ, 18.06.2023.
Коментар: Представники РФ щодня вчиняють воєнні злочини на території України. Цю цифру важко осягнути, але з лютого 2022 року в Україні зареєстровано вже понад 95 тисяч відповідних кримінальних проваджень. На жаль, це лише початок.
Злочинці мають бути покарані
Загальний перелік воєнних злочинів закріплений у Статуті Міжнародного кримінального суду (Римському статуті). І, певно, по кожному пункту з цього переліку можна висувати претензії до росіян. На міжнародному рівні справи щодо притягнення осіб до відповідальності за воєнні злочини розглядає Міжнародний кримінальний суд (МКС) у Гаазі. Росія не ратифікувала Римський статут, тож не співпрацює з МКС. Та це не означає, що винні у вчиненні воєнних злочинів не понесуть відповідальності.
По-перше, тому, що такі злочини не мають терміну давності. Тобто й окремі російські військові, і їхні командири, які вчиняли воєнні злочини на території України чи навіть не докладали зусиль до їх припинення, можуть бути покарані будь-коли, незалежно від того, скільки часу мине.
По-друге, відсутність співпраці РФ з Міжнародним кримінальним судом та іншими міжнародними інстанціями лише сприяє створенню спеціального трибуналу для розслідування російських злочинів проти України.
По-третє, за скоєння воєнних злочинів передбачено
кримінальну відповідальність не лише на міжнародному, а й на національному
рівні. І хоча українське законодавство не містить визначення поняття «воєнний
злочин», в Кримінальному кодексі України передбачена відповідальність за
порушення законів та звичаїв війни, серед яких мародерство, насильство над
населенням у районі воєнних дій, погане поводження з військовополоненими тощо.
Міжнародний кримінальний суд у Гаазі з усього масиву воєнних злочинів, скоєних росіянами в Україні, може розслідувати лише кількадесят епізодів. І притягнути до відповідальності 10–20 воєнних злочинців з вищих щаблів російської влади. Решта – справа України.
https://www.unian.ua/war/dokazi-dlya-gaagi-vsisvidchennya-vazhlivi-12332388.html