Лекція Сергія Плохія в НаУКМА


Щороку 1 вересня в Національному університеті «Києво-Могилянська академія» хтось із відомих учених читає інавгураційну лекцію, і йому присвоюють звання почесного професора університету. Цього року її прочитав відомий український історик, директор Інституту українських студій Гарвардського університету (США), професор, лауреат Національної премії ім. Тараса Шевченка Сергій Плохій. Насамперед він звернувся до студентської аудиторії, наголосивши, що вони переступили поріг Академії у складний час випробувань, і що їм треба буде зробити неможливе, щоб після нашої перемоги відбудувати Україну, яка б знайшла гідне місце у демократичному світі. Йшлося у лекції про витоки і наслідки для росії російсько-української війни, названої Путіним спецоперацією. Історик пояснив, що ця війна стала переломним моментом в історичному сенсі – і для росії, і для України, і для світу в цілому.

Лекція тривалістю 45 хвилин викликала великий інтерес у першокурсників різних факультетів НаУКМА. Більше години вони, по черзі підходячи до мікрофону в залі, дякували за лекцію й задавали запитання. Їх цікавили процеси, що відбувалися в росії, що стали передумовою трагічних для України подій, цікавило майбутнє нашої країни. Зокрема, на запитання студентки про союзників України, яка нагадала про сумнівну позицію «Червоного хреста» та інших міжнародних організацій, лектор процитував В. Черчилля: «Краще мати поганих союзників, аніж не мати взагалі».

В Україні не прийнято досліджувати позицію, ідеологію і психологію ворогів, адже вони викликають відторгнення, тому поки немає наукового дослідження витоків нинішньої агресії, варварства, непередбачуваного в ХХІ столітті – часі новітніх технологій і наукового прогресу. Чим його пояснити? Чому кремлівський лідер пішов на це? Плохій стверджував, що оголошення війни відбулося ще наприкінці червня 2021 року, коли Путін виголосив свою імперську візію історії, сказавши, що українців як нації не існує, бо всі, хто в Україні живе, є росіянами, тобто поділ на росію та Україну – неправильний, і в цьому прозвучав намір виправити цю, на його погляд, помилку. Як помилкою російський президент вважав розпад СРСР. Один зі студентів запитав, чи не є ця війна – черговою політтехнологією, яку Путін застосовував перед кожними своїми виборами, – спершу війна у Чечні, потім у Грузії, в Сирії, тепер – в Україні. Плохій пояснив, що це не тільки технологія, а й ідеологія, яка спирається на нашумілу статтю О. Солженіцина 1990 року «Как нам обустроить Россию». Імперське мислення автора статті заімпонувало владі, згодом його доповнили тези Ільїна та Дугіна. Таким чином світ опинився перед фактом, коли росіяни захотіли знищити незалежність України. Лекція транслювалася на ютуб-каналі, і її могли послухати всі бажаючі.