«Шевченко чинить опір»

Вікторія Котенок


Саме під таким гаслом наприкінці літа у Моринцях (Черкаська обл.) відбувся восьмий «Ше.Fest», мистецько-просвітницький фестиваль, присвячений творчості Тараса Шевченка. Проходить він у рідному селі поета і є некомерційним заходом, що організовується спільними зусиллями небайдужих людей, фондів, підприємців та місцевих державних установ. Його фундаторка – Юлія Карпушенко-Шумейко, очільник оргкомітету – Дмитро Колоша (артилерист, воїн ЗСУ), режисер – Олександр Висоцький. Заснований у 2014 році, «Ше.Fest» був реакцією митців на початок війни з росією, своєрідним актом національного спротиву. Мета організаторів – відродити в українцях гордість за свою націю, розкрити через призму сучасності образ і творчість Тараса Шевченка, показати (особливо для сучасної молоді), що культура – це не бюсти письменників, а потужна та яскрава сила, здатна бути рушієм і джерелом натхнення для боротьби за свою державність.

 

Планувалося, що це буде подія до 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка. Але учасники та глядачі так тепло прийняли фестиваль, що він став щорічним (винятком був лише 2022-й рік). Повномасштабна війна внесла свої корективи, і 8-ий «Ше.Fest» був більш камерним, змістилися акценти з творчості поета на його ідею вільної України, незламності духу, боротьби і перемоги. Він проходив на волонтерських засадах і був зосереджений на зборі коштів для ЗСУ.

 

Ключовою цитатою фестивалю стала: «Свою Україну любіть. Любіть її… во врем’я люте», – а на логотипі, аби передати синергію творчості й войовничості, зобразили поета в образі козака-бандуриста Мамая у піксельних шароварах. Адже культура й боротьба в українській історії завжди йшли пліч-о-пліч.

 

Упродовж двох днів під відкритим небом у центрі Моринців працювало 12 локацій (так званих галявин), і вхід на всі події був безкоштовний.

 

На музичній галявині першого і другого дня звучала класична, народна і сучасна музика, виступали як відомі гурти, так і початківці. Зокрема, військовий оркестр 40-ї Окремої артилерійської бригади ім. Великого князя Вітовта «Art military Band» (диригент – майор Володимир Кісюк), рок-гурт «Kozak System», колектив стародавньої музики «Хорея Козацька» на чолі з Тарасом Компаніченком. Окрім запального виконання пісень і музичних композицій, лідери колективів розповідали про свої поїздки на фронт з концертами, згадували окремі фрагменти з історії нашої країни та довготривалої війни з росією, наголошували на важливості підтримувати сьогодні армію пожертвами, волонтерською, культурною, просвітницькою, інформаційною та будь-якою іншою діяльністю, спрямованою на боротьбу з ворогом.

 

Однією з найбільш відвідуваних є просвітницька галявина, на якій виступають поети і письменники, кобзарі, музичні колективи, проходять лекції, презентації книг і проєктів. Однією з головних подій тут є поетичний батл – переміг військовий з позивним «Рубік».

 

До театральної програми були запрошені два колективи – Вінницький театр ім. М. Садовського і Кіровоградський театр ім. М. Кропивницького, які показали вистави на тему війни. Перший привіз «За дверима» за п’єсою Вольфганга Борхерта про поствоєнний період і важку адаптацію військових до цивільного життя, другий – «Ціну життя» за п’єсою Карела Чапека «Мати» про переживання матері, яка через війну втрачає чоловіка і п’ятьох синів.

 

Також на фестивалі діяли ярмарок майстрів, виставка зброї, проводилися екскурсії та майстер-класи, аукціони короваїв і військових трофеїв. На фуд-корді можна було смачно поїсти, а вже традиційною стравою «Ше.Festу» став борщ із карасями, яким пригощали усіх за донат. Шеф-кухар Ігор Двигало – нині військовий ЗСУ і приїхав на кілька днів з «нуля», щоб зварити цю улюблену страву Шевченка.

 

Загалом, за підрахунками організаторів, фестиваль відвідали кілька тисяч людей з різних куточків України. На всіх галявинах були розставлені «шебанки» для пожертв і розклеєні плакати з QR-кодами для онлайн-платежів. Шефестівцям вдалося зібрати більше 200 тисяч гривень, які були спрямовані на купівлю чотирьох дронів і приладів нічного бачення для захисників з Моринців.

 

Організатори фесту переконані, що ніщо так не сприяє розвиткові національної свідомості, як любов до своєї історії та мистецтва, обізнаність щодо найважливіших віх становлення української держави та культури. Тому на фестивалі докладають чимало зусиль, щоб об’єднати українців навколо ідеї пробудження гордості за свою націю, за її героїв. І їм це вдається. «Шевченко чинить опір. І ти чини!» – кажуть організатори і запрошують наступного року на 9-ий «Ше.Fest».