Мистецька хроніка
Переможців визначили глядачі
Стрічка «2014» Мирослави Трофимчук (донька) та Ганни Гладкої (її мати), які є героїнями фільму «Земля блакитна, ніби апельсин» Ірини Цілик, перемогла на третьому КіноКультФесті. Його проводить телеканал UA: КУЛЬТУРА, а переможців визначають за результатами голосування глядачів. У 2020 році фестиваль відбувався онлайн. До конкурсної програми увійшло 16 українських короткометражок.
Італійці знімають фільм з участю гвардійця Віталія Марківа
Як повідомили в пресслужбі Нацгвардії, в районі проведення операції Об’єднаних сил італійці фільмують документальну стрічку Crossfire із залученням військовослужбовців Нацгвардії України. Зазначається, що основною тематикою й ідеєю фільму стало висвітлення подій та обставин, що стосуються загибелі журналіста Андре Роккелі і його перекладача Андрія Миронова у 2014 році та справи нацгвардійця Віталія Марківа, якого звинувачували в причетності до цього інциденту.
«Якщо було завтра» – лауреат МКФ
Короткометражну сюрреалістичну драму режисерки, сценаристки і продюсерки Анастасії Євченко відзначено в номінації «Найкращий короткометражний фільм» на МКФ Barcelona International Film Festival. Фільм порушує теми війни, людських цінностей, любові та сім’ї.
Німий документальний фільм «Polonia Restituta»
створив підприємець Юзеф Блешинський з нагоди 10-річчя проголошення Польщею незалежності в 1918 році. У стрічці є епізоди Українських визвольних змагань: на екрані з’являються Львів, Київ, Житомир, Бердичів тощо. Є там і Симон Петлюра, що приймає парад під Ямполем після завершення Першого Зимового походу та крокує вокзалом поруч із Юзефом Пілсудським, бійці низки українських збройних формувань, включно з російським антибільшовицьким підрозділом війська УНР. Копію реставрували і 17 грудня 2020 року показали в Києві.
Віра Яковенко знімає «Подвійний імельман»
Держкіно України повідомило про зйомки ігрового фільму «Подвійний імельман» режисерки Віри Яковенко за сценарієм Ірен Роздобудько, яка багато спілкувалася з людьми з окупованих територій. Ідеться про членів екіпажу, які після падіння українського літака опиняються на окупованій території Донбасу і змушені вибиратися звідти поодинці. Головна героїня – мама одного з членів екіпажу, яка намагається допомогти синові вибратися з полону. Ролі виконують Лариса Руснак, Істан Розумний, Ксенія Баша, Ніна Набока. 2020 року «Подвійний імельман» здобув перше місце в Міжнародному літературному конкурсі «Коронація слова» в номінації «Кіносценарії».
Цьогорічний лауреат Державної премії ім. Лесі Українки
29 грудня 2020 року Комітет з присудження Державної премії ім. Лесі Українки на своєму засідання визначив переможців. У номінації «Кінотвори для дітей та юнацтва» більшістю голосів комітет проголосував за присудження премії ігровому фільму «Пекельна Хоругва, або Різдво Козацьке» (автор сценарію – Олександр Власюк, відомий за творчим псевдонімом Сашко Лірник). За премію в цій номінації змагалися фільми: вісім ігрових, анімаційних та один науково-популярний. На здобуття премії Сашка Лірника висунула редакція журналу «Кіно-Театр».
Найкасовіший кінотвір минулого року
До світового ТОПу потрапили дві китайські стрічки, маловідомі глядачам у Європі та США. Найкасовішою у 2020 році стала китайська військова драма «Вісімсот», яка зібрала в прокаті $461 млн. Про це повідомляється на сайті Box Office Mojo. Загалом касові збори обвалилися 2020 року через пандемію: у 2019-му в усьому світі стрічки зібрали $42,2 млрд, у 2020-му – менше $13 млрд.
Глядацький успіх
За перший тиждень прокату українська стрічка «Казка старого мельника» (режисер Олександр Ітигілов, оператор Сергій Борденюк) перевищила за зборами всі українські картини з початку пандемії. За поточними прогнозами, це – найбільш касовий український фільм, серед тих, що вийшли на екрани з березня 2020.
Український фільм увійшов у лонг-лист премії «BAFTA» і потрапив до її 12-ти номінацій
«Атлантида» режисера та сценариста Валентина Васяновича боротиметься за престижну нагороду в категоріях: Найкращий фільм, Найкращий неангломовний фільм, Найкраща режисерська робота тощо. В «Атлантиді» знялися ветерани АТО, волонтери та бійці ЗСУ. Одну з головних ролей зіграв Андрій Римарук, колишній розвідник, який пройшов війну на Донбасі.
Серіал про українського Шерлока Холмса
6 січня на каналі ICTV показали пілотну серію серіалу «Найкращий сищик». Сценарист Євген Григоренко, режисер Олександр Кирієнко та оператор Ярослав Пілунський перенесли на екран твір Владислава Івченка, який випустив шість книг про пригоди Івана Карповича Підіпригори – українського Шерлока Холмса. 100 років тому в Україні жив Іван Підіпригора, котрий, покинувши роботу в Київському охоронному відділі, оселився на хуторі на Полтавщині. Але кримінальні події втягують його в розслідування, які він проводить дуже успішно. Цього героя зіграв Дмитро Рибалевський, а його напарника графа Маєвського («доктора Ватсона») – Назар Задніпровський. Крім них, у фільмі грають й інші актори театру ім. Франка, зокрема Тетяна Міхіна, Олександр Печериця. Фінансову підтримку для пілотної серії надав Український культурний фонд.
Ще одна нагорода документальної стрічки «Земля блакитна, ніби апельсин»
Цього разу вона дісталась кінооператорові В’ячеславу Цвєткову від Міжнародної асоціації документалістів International Documentary Association. Це стало двадцятою нагородою кінострічки про сім’ю з «червоної зони» Донбасу. Серед її нагород – Премія за найкращу режисуру документального фільму на КФ незалежного кіно «Санденс». Наразі він увійшов у довгий лист документальних фільмів, що пройшли відбір на премію «Оскар» в категорії «Найкращий документальний повнометражний фільм».
«Жовтню» – 90
29 січня 1931 року в кінотеатрі «Жовтень відбувся перший кінопоказ. Це був фільм «Гегемон» Миколи Шпиковського Київської кінофабрики (нині кіностудія ім. О. Довженка). Перша назва кінотеатру – «Дев’яте Держкіно». Особливістю репертуарної політики кінотеатру є націленість та інтерес до вітчизняного кіно. Тут показували свої роботи як режисери-початківці, так і корифеї українського кіно. Щоденно «Жовтень» пропонує глядачам як світовий мейнстрім, так і авторське кіно, а також спеціальні кіноподії: прем’єри, фестивалі, ексклюзивні покази. Уже багато років він є основною локацією знаних в світі українських культурних заходів: МКФ «Молодість», міжнародного фестивалю документального кіно про права людини «Docudays UA», МКФ «Київський тиждень критики». «Жовтень» вже двічі входив до списку найкращих артхаузних кінотеатрів Європи за версією путівника Spotted by Locals.
«Клондайк»
Киянка Марина Ер Горбач знайома глядачам Одеського МКФ. У вересні її спільна з Мехметом Бахдиром робота «Омар і ми» була доступна для онлайн-перегляду в програмі «Фестиваль фестивалів» 11-го ОМКФ. Нова картина режисерки «Клондайк» пов’язана з однією із найдраматичніших подій останніх років – катастрофою літака рейсу МН-17, яка сталася в липні 2014 року. Соціальна драма зосереджується на житті сім’ї, перед якою постало питання, чи можливе спільне майбутнє у людей з різним минулим.