Жертовність іноземних легіонерів

Лариса Іванишина


Це вже шостий фільм із циклу «Воєнна розвідка в Україні». Перші п’ять – «Авіапрорив на Азовсталь. Небо», «Битва за острів Зміїний. Море», «Харківський контрнаступ. Земля», «Збиті льотчики росії» та «Війна за море: від Дніпра до Криму» – вже доступні на каналі YouTube ГУР МО України. Назви свідчать, що у цих стрічках закарбовано часто ризиковані, але успішні воєнні операції, які провели співробітники українського ГУРу.

У стрічці «Легіони світла» йдеться про добровольців з 55 країн, які воюють в Україні проти російських військ. Організаційно вони перебувають у складі Головного управління розвідки і воюють з перших днів вторгнення, тобто з лютого 2022 року. За словами начальника ГУР Міністерства оборони України Кирила Буданова, дуже вагому роль легіонери зіграли під час боїв за Київщину. Коли на рахунку був кожен боєць, і додаткові сили з іноземців, яких сформували з коліс, українцям відчутно допомогли. Щойно прибувши, вони розпочали свій бойовий шлях одразу на території Ірпеня.

Як і в інших документальних фільмах на матеріалі війни, цей монтується з кількох компонентів: зйомка під час боїв, тобто автори включили у фільм автоматичне фіксування перебіжок, пострілів тощо – використання цього відеофіксатора допомагає глядачам опинитися в гущі небезпечних подій. Інший компонент – слова учасників бойових дій, яких автор фільму записує на камеру. Про бої за Мощун та Ірпінь розповідають британець з Манчестера Джек, морський піхотинець з Південної Кореї та Сандра Андерсен Ейр – норвезька медикиня. Вона висловила дві важливі речі. Перше: вони були свідками, як росіяни вбивали цивільних жителів, і за це звірство вони мусять понести покарання. Друге – висловила вдячність українцям за їхнє дружнє і шанобливе ставлення до них, іноземців.

Рф напала на мирну Україну, й потреба її захистити стала мотивацією для всіх учасників іноземного легіону. Нерідко їхня сміливість і військове вміння вражають. Про окремі випадки йдеться у стрічці. Наприклад, британець Бенджамін Грант, син депутатки британського парламенту, підбив бетеер, в якому загинув Адам Бісултанов – один із кадировських командирів, про що повідомляли світові ЗМІ. Поляк Роберт, котрий також долучився до іноземного легіону, не сумнівається: якщо Україна не відіб’є атаки ворога, орда посуне далі на захід. І щоб цього не сталося, він воює за Україну.

Найважчі бої іноземні легіонери вели у Сєвєродонецьку та Бахмуті. Досвідчений боєць Джордж з Канади пояснив, у чому проблема міських боїв: під промисловими будівлями нерідко трапляються підземні переходи, тому ти не знаєш, де можеш наштовхнутися на ворога: він може цілитися з даху будівлі, вискочити з підвалу чи з-за будьякого повороту.

В іноземному легіоні воюють також бійці з пострадянських республік – білоруси, грузини, прибалтійці. Заступник командира штурмової групи грузин Раті Бургулі (позивний «Вікінг») підкреслює, що він готувався до війни ще з 2008 року, коли цей агресор віроломно напав на Грузію, а тому війна за Україну – це продовження тієї війни.

Стрічка перебивками умовно поділена на кілька частин. У першій розповідається про добровольців з далекого зарубіжжя, переважно з Британії і США, у другій – про поляків і тих, хто прибув з колишніх республік СРСР. І заключна частина висвітлює добровольців з росії. Так, у цьому легіоні знайшли місце ті росіяни, які не піддалися зомбуванню й готові воювати за свою вітчизну з путінським режимом. Це «Російські визвольні сили», батальйон «Свобода Росії» та «Сибірський батальйон». Вони вже вели бойові дії на російській території, що межує з Україною.

Кирило Буданов, який неодноразово виступає як коментатор, пояснив, чому Іноземний легіон перебуває у віданні ГУР: по-перше, рішення про його створення повинно було бути невідкладним, без бюрократичної тяганини, подруге, співробітники ГУР володіють іноземними мовами, саме це і стало позитивним фактором на користь їхнього відомства. Доповнював коментарі український офіцер, начальник штабу Іноземного легіону з позивним «Шеф», зокрема, він пояснив, як можна потрапити до цього легіону.

Фільм цікавий для глядача, який вболіває за українську справу, він буде цікавий і для наших нащадків, не байдужих до того, хто зі зброєю в руках захищав нашу країну.