Євген Мазуренко – фаховий режисер, закінчив кінорежисуру, 2021 року зняв к/м фільм «Особливий день». Цього літа на Одеському МКФ його фільм «Сопілка Перуна» брав участь у Національній конкурсній програмі та здобув нагороду Міжнародної федерації кінопреси. Цей документальний фільм народився на фронті, заснований на відеоматеріалах, знятих безпосередньо на бойовій позиції. Слід сказати, що киянин Євген Мазуренко з початком великої війни хотів податися на фронт знімати, але йому, як і всім іншим кінематографістам, відмовили через небезпеку для життя.
Але творче бажання взяло гору, тож у квітні 2022 року Євген вступив до лав ЗСУ. Служив зв’язківцем у піхотній роті, зараз – фотокореспондент 4-ї бригади швидкого реагування НГУ «Рубіж»[1]. Восени 2023 року знімав будні воїнів-артилеристів: як стріляють, як чистять величезну гармату, як риють укриття і як у ньому рятуються від ворожих обстрілів. Цей документальний фільм народився на фронті.
«У мене виникла думка про те, щоб зняти хлопців (військових) такими, якими вони є. Тобто по максимуму, не втручаючись у сам процес, показати, як вони живуть. Саме завдяки цьому вийшло передати це відчуття, наче ви перебуваєте разом з ними. Відчуваєте, як це – бути артилеристом у посадці. По суті, прожити з ними разом ці декілька днів за одну годину», – прокоментував режисер.
Назва має пояснення: «Сопілка» – це кодова назва пушки для радіопереговорів. Герої фільму – воїни-артилеристи. Різні люди у мирному житті – на війні вони перебувають в одному обмеженому просторі на декілька сотень метрів посадки та несуть службу, неначе древні жерці язичницького племені в сакральному місці, і їхній вівтар – це гармата.
Драйву в зображенні буднів військових додають вставки, якими Мазуренко декорує фільм. Це три епізоди, що повторюють показане раніше, але в чорно-білому варіанті, й супроводжуються українським пісенним фольклором – як давнім, так і сучасним (наприклад, веснянка про язичницького Шума, що стала відомою завдяки виконанню Катериною Павленко на «Євробаченні»). Це не тільки пожвавлює фільм, а й підкреслює коріння сили наших воїнів. «Я старався зняти його для того, щоб підняти бойовий дух усім нам», – пояснює автор фільму.
«Цей фільм дуже надихає, оскільки коли ти бачиш ці кадри, зникає будь-який страх. Натомість приходить віра в абсолютну перемогу. Військові надають нам впевненість у нашому майбутньому та сьогоденні», – переконана продюсерка фільму Ірина Сахалтуєва.
[1] https://new.oiff.com.ua/post/%D1%81%D0%BE%D0%BF%D1%96
%D0%BB%D0%BA%D0%B0%D0%BF%D0%B5%D1%80%D1%83% D0%BD%D0%B0-perun-s-flute