«Має бути комплексне врахування зауважень та пропозицій суб'єктів кінематографії»

Запитувала Лариса Брюховецька


Шановна Ларисо Іванівна, щиро дякуємо вам за увагу до роботи Ради з державної підтримки кінематографії України (далі – Рада). Поставлені вами питання були обговорені членами Ради на робочій зустрічі і вирішено надати наступні відповіді:

– Як гадаєте, чому в нас до цієї Ради людей авторитетних і відомих своєю творчістю, з бездоганною репутацією, провідних режисерів, котрі багато зробили для престижу українського кіно, не рекомендують та не обирають?

– Балотування до складу Ради з державної підтримки кінематографії України було відкритим, і кандидати самі визначились щодо бажання обиратись до її складу. Процес формування складу Ради передбачав розгляд заяв кандидатів на засіданні конкурсної комісії з відбору членів Ради, а також двох членів ради було визначено за поданням Держкіно України. В подальшому згідно із Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 11 жовтня 2024 року № 986-р було створено Раду у складі: Вярвельська Г. В. (юрист); Галімов А. А. (продюсер); Заря І. М. (демонстратор); Мула В. Р. (режисер-постановник, продюсер); Непиталюк А. А. (режисер-постановник); Осіпов А. О. (продюсер); Тарасов Д. В. (режисер-постановник); Шпилюк О. С. (економіст, кінознавець). Під час засідання Ради, яке відбулося 21 жовтня 2024 року, було обрано головою Ради Осіпова А. О., заступником голови Ради Зарю І. М., секретарем Ради Губу А. В., а також ухвалено процедурні рішення щодо розгляду скарг учасників 19 конкурсного відбору, вдосконалення процедур в роботі експертів, звернення до НАЗК, а також розглянуто питання порядку денного.

Це усі відомості, якими ми володіємо і можемо сповістити по суті вашого запитання. Інші відомості не є у нашому розпорядженні та/або є в області морально-етичних суджень.

– Чи можливо повернутися до розгляду проєктів «Конотопська битва», «Неймовірна. Олена Теліга»? Чи усе піде по наїжджений колії, і знову косяками підуть різні «бурштинові копи»?

– Вказані проєкти, як і всі інші проєкти, які не набрали за оцінюванням експертів необхідної кількості балів, можуть бути учасниками інших конкурсних відборів Держкіно України. Діючими нормативними актами не встановлено заборон на участь проєктів у наступних конкурсних відборах, так само й оцінка експерта під час попереднього конкурсного відбору не має значення для нових конкурсних відборів. Окрім цього, оцінювання є висловленням думки конкретного експерта і не може слугувати підставою для тверджень щодо неналежних якості чи культурної значущості конкретного проєкту. Аналіз конкурсних відборів Держкіно України свідчить, що значна кількість проєктів, що не отримали підтримки у попередніх конкурсах, були підтримані і отримали фінансування та успішне втілення у наступних періодах.

– Як ви бачите формування Експертної ради, яка б фахово і справедливо попередньо оцінювала проєкти, їхню мистецьку вартість?

– Дане питання буде обговорюватися на наступних спільних нарадах Ради та Держкіно України щодо комплексного врахування зауважень та пропозицій суб'єктів кінематографії та громадськості щодо вдосконалення існуючого нормативного регулювання конкурсних відборів кінопроєктів. Наразі висловлення публічної позиції Ради з цього питання є передчасним. Закликаємо вас надсилати ваші пропозиції з цього питання на адресу Ради.

– Яким жанрам, темам особисто ви надаєте перевагу? І як думаєте, які наші фільми сьогодні потрібні Україні, українським і зарубіжним глядачам? Можливо, ви знаєте якісь проєкти, що будуть пропонуватися і які ви будете підтримувати?

– Рада насамперед керується положеннями закону «Про державну підтримку кінематографії» та підзаконними нормативно-правовими актами, якими передбачено різноманітні форми та напрямки державної підтримки кінематографії. Рада в цілому та кожен з її членів зокрема не можуть публічно оголошувати позиції до моменту вироблення єдиної державної політики з цих питань, оскільки це потенційно може призвести до суперечностей та викривленого сприйняття інформації. При цьому, кожен з членів Ради, звісно, має свої міркування щодо пріоритетів у розвитку національного кіно. Ці позиції будуть висловлюватись на відповідних засіданнях Ради.

Голова Ради Андрій Осіпов, заступник голови Ради Ірина Заря. Члени Ради Галина Вярвельська, Акім Галімов, Володимир Мула, Аркадій Непиталюк, Денис Тарасов, Олександр Шпилюк. 29 жовтня 2024

P.S. від редакції. На кіновиробництво в 2025 році в бюджеті країни - усього 204,1 млн грн, втричі менше, ніж торік. Відтак новоствореній Раді буде втричі менше клопоту з розподілом коштів.