Леся – це любов: про 28-ий конкурс імені Лесі Українки у Луцьку

Вікторія Котенок


Ще у досить по-осінньому теплому Луцьку та Колодяжному відбувся XVIII Всеукраїнський конкурс професійних читців ім. Лесі Українки. Для нього, заснованого Спілкою театральних діячів у 1996 році, з 2014 року домом став Волинський театр ляльок, який узяв на себе місію співорганізатора. 2024-го захід пройшов 22–23 жовтня за підтримки Департаменту культури молоді і спорту Волинської ОДА, Луцької міськради, Волинського національного університету ім. Лесі Українки, Садиби Косачів і ПРАТ «Едельвіка».

Оцінювали конкурсантів: народний артист України Тарас Жирко (голова журі), заслужена артистка України Тетяна Кобзар, народна артистка України Альбіна Сотникова, заслужений діяч мистецтв України Юрій Чеков, викладачка Волинського коледжу культури і мистецтв Лідія Марчук.

Традиційно відкриття відбулося на Театральному майдані. Після офіційних привітань поклали квіти до пам’ятника Лесі Українці та меморіалу загиблим воїнам, представили журі і провели жеребкування між учасниками конкурсу. Тарас Жирко підкреслив: «Конкурс імені Лесі Українки є більшим, ніж те, як він називається. Його довге дихання говорить про те, що він актуальний, а культура, насправді, є важливою частиною життя. Тому що зараз іде війна культури з безкультур’ям, війна цивілізації з варварством. Леся – це радість, сила, перемога. Леся це – любов, а любов – це йти всупереч і долати будьякі перешкоди. Леся все життя долала хворобу. Вона назвала себе Українкою, живучи в кислотному середовищі Емського указу та Валуєвського циркуляру». Організатори та учасники відвідали в Колодяжному Садибу Косачів, де відбувся ІІ тур конкурсу – читання поезії, прози та уривків з драматичних творів Лесі Українки: монологи з «Саула», «Лісової пісні», «В катакомбах», вірші «Без надії сподіваюся», «Хто вам сказав…», «Коли втомлюся…», уривки з прози «Казка про Оха-чародія», «Твої листи…» та ін. На завершення працівники музею провели екскурсію Садибою Косачів.

Наступного дня в цьому ж театрі відбувся ІІІ тур конкурсу, на якому учасники читали поезію, прозу та уривки з п’єс сучасних українських авторів – Василя Шкляра, Андрія Бондаря, Ліни Костенко, Валентини Бойталюк, Наталі Ворожбит, Владислава Івченка, Ольги Криштопи, Власти Власенко, Олега Сенцова, Даніли Зіберта, Софії Андрухович. За словами журі, сучасні тексти краще далися конкурсантам: вони їх відчули, змогли передати закладені сенси, пропустити через себе та наш час, і тим самим розкрити свій талант.

Гран-прі отримала Ольга Федина, студентка Львівського національного університету ім. І. Франка (курс Дмитра Захоженка),яка емоційно і проникливо читала монолог раба-неофіта про значення духовної і фізичної волі з драми «В катакомбах» Лесі Українки, у ІІІ-му – монолог жінки, яка намагається повернути пам’ять чоловіку після тяжкого поранення в ході російсько-української війни, з роману Софії Андрухович «Амадока».

І премію отримав Артур Горбенко, студент Київського національного університету театру, кіно і телебачення ім. І. Карпенка-Карого, ІІ і ІІІ премію – студенти Навчального-наукового інституту мистецтв Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника Яна Івасюк і Роман Васильчук. Усі конкурсанти отримали дипломи учасників і подарунки від організаторів, партнерів, членів журі, представників влади, мистецьких навчальних закладів та Садиби Косачів. На гала-концерті глядачі мали можливість знову насолодитися поетичними, прозовими та драматичними текстами, які хвилюють українців вже понад 100 років.

«Кожна подія в нашому житті так чи інакше є результатом спільних зусиль, мрій та бажань людей, що нас оточують, – підсумував на завершення керівник Волинського театру ляльок Вадим Хаїнський. – А справжнє диво трапляється, коли ми об’єднуємо наші зусилля, спрямовуємо їх у спільне русло. Леся Українка – наша муза. Її тексти надихають. Давайте разом продовжувати цю традицію».

Жовтень 2024.