Мистецька хроніка


Сайт, присвячений Івану Миколайчуку
80-річчя з дня народження Івана Миколайчука – привід не лише згадати про геніального українського кінематографіста, а й зробити щось для поширення пам’яті про нього.
Одним із таких заходів стало створення сайту «Іван Миколайчук. Доля, фільми, ролі». Інтернет-сторінка, повністю присвячена постаті Миколайчука, містить тексти, світлини, відео, що розкривають його творчість в різних її іпостасях – актора, режисера, сценариста, зрештою, «обличчя» і символу українського поетичного кіно. На сайті можна познайомитися з маловідомими широкому загалу світлинами, подивитися пов’язані з ним відеоматеріали, прочитати статті, написані фаховими кінознавцями, та спогади соратників, друзів і рідних Івана Васильовича. Маємо надію, сайт, що за його наповнення відповідає редакція журналу «Кіно-Театр», стане в нагоді найширшому колу користувачів – від глядачів, що хотіли б більше дізнатися про знаменитого актора й режисера, до дослідників кіно.
Сайт створено 1 березня, і його контент вже досить розмаїтий! Сторінка поповнюється щодня. Ми маємо чимало матеріалів, якими хочемо поділитися з вами, – та не відмовляємося від допомоги. Якщо ви захочете зробити свій внесок до його розвитку – пишіть нам або на сторінку проекту: https://www.facebook.com/mykolaichuk.info.
Посилання на сайт: http://www.mykolaichuk.info/

В музеї кіно Довженко-центру на Васильківській, 1 5 червня – 25 липня 2021 року відбудеться виставка з нагоди сторіччя Федеріко Фелліні
Коли йдеться про італійське кіно, перший, хто приходить на думку, – Федеріко Фелліні, співець великої краси Риму. Ім’я Фелліні ще за життя Маестро стало відомим у всьому світі та закарбувалося як синонім поняття «мистецтво кіно». Його «Вісім з половиною», «Солодке життя», «Ночі Кабірії», «Амаркорд» досі бентежать глядачів та кінематографістів світу.
Довженко-Центр за ініціативи та підтримки Італійського інституту культури в Україні, у співпраці з кінофестивалем «Молодість», представляє мандрівну виставку «Сторіччя. Фелліні у світі», що подорожує світом і своєю черговою локацією обрала Музей кіно Довженко-Центру.
Запрошуємо вас у всесвіт італійського генія: кадри й фрагменти кінофільмів, кіноафіші, листи, спільні фото з акторкою та коханою Джульєттою Мазіною та актором і другом Альберто Сорді, фото зі знімальних майданчиків, оригінальні кінокостюми та бешкетні, на межі пристойного, графічні роботи, намальовані самим Маестро. Ця подорож проведе за лаштунки сюрреалістичного, карнавального бачення світу, що отримало назву felliniesque – феллінієвського.
На відкритті виставки, 4 червня, відбудеться українська прем’єра анімаційного фільму «Феллінетта» (2020, La Fellinette) племінниці режисера Франчески Фаббрі Фелліні, що увійшов до програми короткометражного конкурсу кінофестивалю «Молодість».
Франческа Фаббрі Фелліні, племінниця режисера:
«Найбільший митець кіно ХХ століття, єдиний у світі режисер, якому було вручено п’ять премій «Оскар», остання – Honorary Award (Премія за кар’єрні досягнення) у 1993 році. Фелліні порівнювали з великими італійськими майстрами епохи Відродження та Бароко. За кордоном, в університетах та академіях – і не лише в кіно – він є італійським автором, якого найбільш вивчають поряд з Данте, Леонардо та Мікеланджело. Фелліні ставлять на один щабель із діячами, які призвели до справжніх культурних революцій».
Алессандро Нікозія, меценат та куратор виставки:
«Невтомний фантазер, невиправний брехун, машиніст ілюзій, геніальний розум, чаклун мрій, чарівник країни Оз – Фелліні – відомий і оцінений на всій планеті, не тільки представляє один з найвищих зразків світового кіно, але й є однією з найбільш еклектичних особистостей світової сцени. Його химерні та загадкові всесвіти, що повисли у сновидінні, яке завмерло на мить, зустрічаються з особистими спогадами та фантазіями, що веде кінематограф до нових та образних рішень».
Інформація Національного центру О. Довженка.
Source: https://dovzhenkocentre.org/event/storichchya-fellini-u-sviti

Держава обіцяє зберегти видатки на культуру
На початку квітня 2021 прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що у зміненому бюджеті будуть збережені видатки на культуру та освіту. Він сказав про це після критики на адресу уряду, який у першому оприлюдненому того тижня проєкті змін до бюджету планував позбавити фінансування низку інституцій у сфері культури через карантин: Держкіно – на 750 мільйонів гривень, Український культурний фонд – на 500 мільйонів гривень, Інститут книги – на 150 мільйонів гривень, напрямок туризму – на 240 мільйонів гривень.

В онлайн-кінотеатрі Takflix.com
Фільм Матью Ґрімара «Прощавай, Головін» доступний мовою оригіналу з українськими та англійськими субтитрами на території України. Головні ролі виконали Олександр Рудинський і Даша Плахтій – відома за стрічкою «Стрімголов» Марини Степанської. Фільм Матью Ґрімара – письменника і режисера-самоука з Канади – у 2020 році перемогла на Одеському МКФ у номінації «Найкращий короткометражний фільм». Там же вийшов перший український фільм, що висувався на «Оскар» іноземною мовою, «Мамай» Олеся Саніна. За сюжетом, козак-утікач закохується у вродливу татарську жінку, яка рятує його від смерті. Фільм знятий за мотивами двох народних переказів: української думи «Про трьох братів азовських» і кримсько-татарського сказання «Пісня дервіша про доблесних мамлюків». Фільм доступний на всіх територіях світу з англійськими субтитрами.

Перемога в Сієтлі
Документальна стрічка про родину з прифронтової Красногорівки (Анну Гладку, яка сама ростить чотирьох дітей – Мирославу, Настю, Владика і Стаса) української письменниці та режисерки Ірини Цілик «Земля блакитна, ніби апельсин» здобула Гран-Прі міжнародного кінофестивалю в Сієтлі (США). У фестивалі взяли участь 92 повнометражні та 126 короткометражних робіт. Загалом стрічка отримала більше двох десятків нагород.

«Всеукраїнська премія в галузі культури і мистецтв»
Започаткували її журнал «ART CHILI» та адвокатське об’єднання «Нумінум» з метою підтримати та нагородити найкращих серед кращих. Адвокатське об’єднання «Нумінум» неодноразово безкоштовно відстоювало права митців. Цього року премії удостоєна творча група фільму «Мати апостолів» (режисер Заза Буадзе, продюсер Дмитро Овечкін).

Два українські фільми нагородили на фестивалі в Ризі
3 травня в Ризі були оголошені переможці МК документального кіно IDFF Artdocfest / Riga 2020/2021. Два з чотирьох призів отримали українські стрічки: спеціальний приз журі – «Земля блакитна, ніби апельсин» Ірини Цілик (Україна, Литва) й особлива згадка журі – «Байконур. Вторгнення» Дмитра Громова і Ангела Ангелова (Україна). В останньому йдеться про небезпечну експедицію двох хлопців, які долають себе і казахстанську пустелю, щоб проникнути в ангари космодрому Байконур, що перебуває під юрисдикцією РФ, і поспостерігати за пуском ракети.

Міжнародний резонанс стрічки «Цей дощ ніколи не скінчиться»
Серед фестивалів, які відзначили стрічку, є й такі, що підтримують інноваційні точки зору на сучасність та нагороджують фільми, здатні провокувати гострі дискусії навколо піднятої теми. Картина української документалістки Аліни Горлової пропонує історію 20-річного Андрія Сулеймана – юнака, який спочатку втік до України від конфлікту в рідній Сирії, але йому доводиться повертатись в пекло війни, аби за мусульманським звичаєм поховати тіло батька. Тема агресивної політики, що вступає в конфлікт з традиціями мирних людей продовжує надалі цікавити міжнародне співтовариство.

Стрічка «ІНО» отримала приз у Парижі
На кінофестивалі Paris Film Festival почесний приз в номінації найкращий ігровий короткометражний фільм здобула драма «ІНО» Віктора Романюка та Кадіма Тарасова (компанія «Вавилон»). У ній ідеться про стосунки дівчини й інопланетянина. Також фільм відзначили на МКФ SHORT to the Point (Румунія) у категорії Short Fantasy.

Переможці Docudays UA
З 26 березня по 4 квітня проходив онлайн Міжнародний фестиваль про права людини Docudays UA . У конкурсі DOCU/СВІТ головний приз дістався фільму «Приборкання саду» Саломе Джаші (Швейцарія, Німеччина, Грузія). Головний приз національного конкурсу здобув фільм «Земля» Івана Андрія Лисецького, особливу відзнаку – стрічка «Сіль з Бонневілю» Семена Мозгового.

Асоціація кіноіндустрії України – член Міжнародної федерації асоціацій кінопродюсерів
Міжнародна федерація асоціацій кінопродюсерів FIAU включає 34 організації з 27 країн світу. Це одна з ключових організацій у кіногалузі. Зокрема, вона займається розробкою законодавчих ініціатив у сфері інтелектуальної власності, юридичними аспектами захисту від піратства, механізмами фінансування фільмів, регулюванням роботи профільних ЗМІ та ін. До сфери діяльності організації входить підтримка кінофестивалів, FIAU видає сертифікацію кінофорумам із високими стандартами проведення (серед українських її має МКФ «Молодість»). Вступ української організації був зініційований у 2020 році Євгенією Яцутою, колишньою головою Асоціації; а завершено на початку цього року за участі голови Асоціації Дмитра Суханова та його заступниці Наталі Лібет.

Премія «Київ» 2021 року
Лауреатами премії у галузі кіномистецтва ім. Івана Миколайчука стали творці документального фільму «Базиль» (2019) – сценарист Семен Случевський, режисер і сценарист Роман Ширман, оператор Олексій Степанов. Композиторка Алла Загайкевич отримала премію імені Артемія Веделя за музику до фільмів «Штурмові ночі» (2019), «Людина з Арану» (2020 р.) та мультимедійної інсталяції «Кіра Кіраліна». Акторка Київського театру драми і комедії на лівому березі Дніпра, заслужена артистка України Олеся Жураківська стала лауреатом премії імені Амвросія Бучми за ролі у виставах «Розлучник» І. Сапдару (2018), «Схід-Захід» (2018), «Усі найкращі речі» (2020).

Ювілей Людмили Лємешевої
13 квітня свій ювілей відзначила кінокритик, есеїст, кіносценарист Людмила Лємешева. Сферою її творчих інтересів є людські душі, а матеріалом – їхнє відображення в кіно. Виразниця ідей шістдесятників, вона написала сценарії про визначних кіноособистостей «епохи таємної свободи» (фільми «Іван Миколайчук. Посвята», режисер Анатолій Сирих, 1998, і «Таємна свобода», режисер Сергій Лисенко, 2011).

«ГУЛАГ. Історія»
8 травня на суспільному телеканалі «UA: КУЛЬТУРА» відбулася прем’єра французького документального серіалу «ГУЛАГ. Історія», який складається з трьох частин. Ексклюзивне право на його показ в Україні отримано в рамках партнерства з Французьким інститутом в Україні. Серіал французького історика й режисера Патріка Ротмана розповідає історію ГУЛАГу – системи радянських концтаборів, де більшовицький режим утримував на примусових роботах мільйони людей. Завдяки унікальним свідченням та відкритим архівам, автору вдалося відтворити історію каральної машини СРСР, започаткованої ще 1918 року та підтримуваної до 1950-х років.

«ГРА», що об’єднує країну
Цього року 89 різножанрових вистав із 23 міст було подано на розгляд експертів всеукраїнського фестивалю-премії «ГРА». «Фестиваль зробив неймовірне, – вважає Ганна Веселовська, докторка мистецтвознавства, керівниця напряму експертно-аналітичної діяльності НСТДУ, експерт «ГРИ». – Від закарпатського міста Берегове – угорський драматичний театр з виставою «Це дитя» до Сєверодонецька – Луганський обласний музично-драматичний з мюзиклом «Ромео & Джульєтта». Між цими прикордонними містами простягнулася вся Україна, чия державність, не в останню чергу, засвідчується культурою, театром». Найактивніші – київські театрали: із 30 вистав у лонглисті їхніх – 17. До нього увійшло також 9 справжніх західноукраїнських гравців. А в номінації «Вистава камерної сцени» спостерігатимемо за творчим двобоєм львів’ян і киян 3:3. На жаль, скромно – трьома виставами – означив себе Харків. А з Одеси всього одна вистава ввійшли в лонг-лист. Серед заявників виявилось немало переможців попередніх років, що вдало витратили кошти на нові постановки: «MUDAK» театру «Золоті ворота», «Механічний апельсин» Дикого театру, «Хлібне перемир’я» Театру драми і комедії на лівому березі Дніпра, «Лускунчик» Київської опери, «Турандот» Львівської національної опери. В липні-серпні сформується короткий лист з 12 вистав.

Переконлива перемога
Український фільм «Мати Апостолів» режисера Зази Буадзе отримав одразу три відзнаки 10-го Нью-Йоркського міжнародного кінофестивалю International Filmmaker Festival of New York (IFFNY), що проходив з 21 по 24 травня. Цей фільм переміг у номінаціях: «Найкращий повнометражний фільм», «Найкраща жіноча роль» (Наталія Половинка) та «Найкращий сценарій» (Ратха Макеєнкова та Заза Буадзе). Продюсер фільму Дмитро Овечкін.
Повнометражний ігровий фільм «Мати Апостолів» заснований на історіях жінок, сини яких воювали за Україну у 2014 році. У пошуках сина-льотчика, чий літак було збито над окупованою територією, мати опиняється в чужому агресивному світі, де все пронизане ненавистю та стражданнями. У цьому пеклі вона не тільки шукає сина, а й, проявляючи милосердя, змінює всіх, кого зустрічає на своєму шляху. А також змінює себе.
На фестивалі серед майже 900 заявок для участі в конкурсній програмі відібрали 100 картин із 43 країн світу.